Siedem para kulturalnych wieczorów (17.09-23.09)

0
1449
views

Poniedziałek, 17.09
Komiks zawitał do galerii. Nie jest to forma przekazu, którą podejrzewa się o obecność w tego typu miejscach.

Niedowierzających zapraszam na otwarcie wystawy „Momenty były” w Galerii Grafiki i Plakatu, by na własne oczy zobaczyli, że obrazki z dymkami również mogą być sztuką. Marvela raczej nie uświadczycie, ale też może być ciekawie. Dla każdego coś miłego, swe prace prezentować będzie ośmiu artystów skrzykniętych „na moment”, na potrzeby wystawy. Tylko pamiętajcie: to galeria, a galeria to sztuka, nawet jeżeli jej nie rozumiecie. Fani Batmana mogą być mile zaskoczeni, tym, że w końcu kojarzą, to, co wisi na ścianach. Niereformowalnych prosiłabym jednak o niezdejmowanie getrów i peleryny i pozostanie w domu.

Galeria Grafiki i Plakatu, ul. Hoża 40
Wystawa „Momenty były”
Od 17.09 do 3.10.2012
http://www.galeriagrafikiiplakatu.pl/wystawa.html

Wtorek, 18.09
We wtorek warto zakręcić się w pobliżu klubu Bazar. Odbywa się tam bowiem Czeski Wtorek. Całkiem niezła okazja, by poznać nieco ludzi, podszlifować język, poznać miłość swego życia lub po prostu miło spędzić czas. To ostatnie zajęcia i jednocześnie podsumowanie projektu „Kulturalny kurs czeskiego”. W menu: czeskie dania, czeskie piwo, czeskie piosenki i czeskie żarty. Zanosi się na obalanie kilku stereotypów. Świetny napad na wtorkowy wieczór. Nieco nieśmiałym przy przełamywaniu językowych barier pomogą na pewno usłużni barmani oferujący napoje z dodatkiem „rozwiązywacza” języków. Jednak we wszystkim zalecany jest umiar, bełgot nadgorliwych „spożywaczy” nie zawsze musi być uznany za nowy język na miarę Esperanto.

Klub Bazar, ul. Okrzei 26
Od godziny 19:00
Wstęp wolny
http://www.bazarklub.pl/

Środa, 19.09
Od dawna wiadomo, że 19 września zdominowany będzie przez charyzmatycznych osobników z Coldplay. Myślę, że komentarz jest zbędny, każdy wie, czym Coldplay jest i z czym należy go spożywać. Panowie po raz drugi na polskiej ziemi, ale pierwszy raz na nowiutkim i lśniącym Stadionie Narodowym. Dobra wiadomość jest taka, że po zakończeniu Euro 2012 jeszcze się na coś przyda – brytyjska grupa na pewno jest w stanie zapełnić go po brzegi. Niestety koncert nie koliduje z żadnym katolickim świętem, więc Ci z was, którzy nie mają biletu nie mogą nawet liczyć na małego bifora przed stadionem z wykorzystaniem krzyży, pochodni i wideł.
Dla wszystkich tych, których rockowy jazgot drażni i przyprawia o palpitację serca propozycja o niebo spokojniejsza – szydełkowanie. Ploteczkarnia oferuje 1,5 godzinne warsztaty prowadzone przez specjalistkę od tej pradawnej, tajemniczej i nieco zapomnianej sztuki. Można napić się kawy, trochę załamać nad własną manualną niesprawnością, złamać kilka szydełek i zadać sobie trochę ran kłutych. Oferta podejrzanie skierowana jest do pań, ale przecież to jawna dyskryminacja, szydełkować każdy może! Jeżeli nie posiadamy macicy, a o warsztatach dowiedzieliśmy się za późno i nie ma już skąd w/w załatwić mamy dwie opcje: przebieramy się, albo odważnie idziemy na żywioł i modlimy się o nie pożarcie przez obecne tam przedstawicielki płci pięknej.

Koncert Coldplay – Stadion Narodowy
Warsztaty Szydełkomania –  www.ploteczkarnia.pl

Czwartek, 20.09
Spokojny czwartek można spędzić przy Miejskiej Rzeźbie Wodnej na Mariensztacie rozmawiając o kulturze i problemie legalizacji marihuany w Polsce. Jeżeli pogoda nie dopisze, co jest bardzo możliwe, bo podobno wrzesień plecień, nie warto z uporem godnym lepszej sprawy tkwić na zewnątrz i udawać intelektualisty. Można to zrobić równie dobrze w cieplutkim pomieszczeniu. Dlatego też obieramy azymut na Stare Miasto i odwiedzamy Galerię ZPAFu. A tam już artyści-absolwenci wystawiają swoje prace dyplomowe, niecierpliwie czekając ich obrony. Warto się przyjrzeć dokładnie, przeanalizować, polizać, a w kajecie zapisać komentarze i uwagi, bo obrona odbywać się będzie przy udziale publiczności. Przychodzimy więc do ZPAFu ponownie 27 września i bombardujemy biednych autorów pytaniami o sens życia, metaforę przemijania i wizje nieszczęśliwego dzieciństwa zawarte w ich zdjęciach.

Miejska Rzeźba Wodna: www.woda-warszawa.pl
Pawilon zdroju oligoceńskiego, ul. Furmańska 14, Mariensztat

Wystawa absolwentów Studium Fotografii ZPAF – „Dyplomy 2012”
Plac Zamkowy 8
Od 11.09 do 29.09.2012
Poniedziałek-piątek w godz. 12-18
Sobota-niedziela w godz. 14-18
Wstęp wolny
http://www.zpaf.waw.pl/component/content/article/83-aktualnoci/696-zapraszamy-na-wystawe-i-obrony-dyplomow-studium-fotografii-zpaf.html

Piątek, 21.09
W piątek czeka nas zasłużony relaks. Każdy głupi wie, że koniec pracowitego tygodnia to nie czas na teatr,  bo może to grozić zaśnięciem na widowni. Co dziwne, niektórym bardzo przeszkadzają w odbiorze sztuki nasze krzyki, bo właśnie mamy koszmar z szefem w roli głównej. Dlatego wybieramy „złoty, kulturalny, piątkowy środek”, czyli coś pomiędzy teatrem, a kompletnym zniszczeniem się w osiedlowym pubie. Kino. Multikino przygotowało dla nas całonocny maraton pt. „Noc buntu”. Smaczkiem jest tutaj wyświetlenie, opisywanego jako „magnetyczny”, filmu „ Jestem bogiem”, który właśnie w piątek ma swoją premierę.  Zresztą w większości wyświetlane będą produkcje polskie, ale nie bójcie się, ktoś przez przypadek zapomniał o filmie „Kac Wawa”. Złoty środek, pamiętajcie.

Ceny biletów:
25 zł – normalny
22 zł – ulgowy
19 zł – specjalna cena dla fanów Multikino Polska na Facebooku
Multikina w Polsce: http://multikino.pl/pl/wydarzenia/wybrane/noc-buntu/

Sobota, 22.09
Relaksu ciąg dalszy. Znajomym wmawiamy, że w filharmonii prawdziwie dobre granie zaczyna się dopiero po 22 września a sami cichaczem, autobusem, rowerem lub samochodem na zmienionych rejestracjach udajemy się na Torwar. W korytarzu mijamy znajomych, którym wcześniej odmówiliśmy degustacji win przy Chopinie, wykręcając się bólem głowy. Oczywiście wszyscy udajemy, że się nie znamy. Już tylko szybko myk do łazienki, wbijamy się w obcisłe, lśniące legginsy i możemy zacząć szaleństwo przy muzyce Boney M na Koncercie z Okazji iluśtamlecia radia Złote Przeboje. Pobujamy się jeszcze do Savage, czy Sandry. Najwytrwalsi i koneserzy mają szansę wytrwać do występu nieśmiertelnego Krzysia K., który jest gwiazdą (!) specjalną (!!!) koncertu.

15 Urodziny Radia Złote Przeboje, Torwar
http://zloteprzeboje.tuba.pl/zloteprzeboje/0,127931.html

Niedziela, 23.09
Czasami trudno jest otrząsnąć się z wrażeń i zacząć ogarniać od nowa otaczającą rzeczywistość. Podejrzewam, że po wczorajszym koncercie mentalnie jeszcze długo będziecie w latach 80 i 90. Dlatego też, żeby szok dla organizmu związany ze skokami kulturalnymi od disco do dubstepu nie był zbyt duży w niedzielę rano wybieramy się na Bemowo. Pakujemy wałówkę i dzieciaki do naszego wysłużonego kombiaka, który na parę minut zamienia się w wehikuł czasu i przenosimy się do PRLu. Na Bemowie bowiem odbywa się IV Bieg Przyjaźni. Przyjaźni nie wiadomo w sumie z kim, ale wszystko w klimacie późnego Gierka. Przodowniczki pracy biegną o 12:15, Panowie Przodownicy o 13:00. Jeśli jednak największą frajdą ostatnich tygodni była dla Ciebie paraolimpiada oglądana w TV, to zasiądź w bezpiecznej odległości i rozkoszuj się krwią i potem obcych. Zdrowiej dla Ciebie.

www.biegbemowa.pl

 

apx