Polecajnik książkowy #3

0
1310
views

20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła Książki reportażowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno na świecie, jak i w Polsce. Swoją przygodę z literaturą non-fiction warto zacząć od antologii "20 lat nowej Polski […]".

To zbiór tekstów najciekawszych (zdaniem M. Szczygła) reporterów, jacy obecnie piszą w Polsce.

Co znajdziemy w książce? Historię księdza-geja, życie pracowników największej w Polsce galerii handlowej, losy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, sylwetki osób, które namiętnie oglądają seriale, grają na giełdzie, przewoziły narkotyki.  Nie łączy ich nic, poza tym, że wszyscy są Polakami, a ich losy toczą się od przemiany ustrojowej w 1989r.

Mariusz Szczygieł "odwalił" kawał dobrej roboty, zbierając te wszystkie świetne teksty w jedną antologię. Dzięki temu, możemy się jak w zwierciadle, przeglądać w kartach książki. Polak z reportaży nie zawsze jest taki, jakim chcielibyśmy by był. Ale jest to obraz prawdziwy, nieprzekłamany. I wcale nie tak odległy, bo czasem czytając jakiś tekst, wyłania się nazwa rodzinnej albo okolicznej miejscowości. I dopada zdziwienie, że tacy ludzie żyli blisko nas.

Dla poszerzenia horyzontów, dla czystej przyjemności czytania – bo to naprawdę warsztatowo dobre reportaże, gorąco polecam.

 

Sonia