Stres-Wróg czy przyjaciel?

0
1415
views

We współczesnym stylu życia, z ogromną ilością płynących do nas negatywnych bodźców, z niezwykle dynamicznie zachodzącymi wokół zmianami, stres jest czymś nieuniknionym.

Nie pomaga w tym program tv, epatujący każdego dnia newsami o kolejnym mordzie, kradzieży czy oszustwie. Stres pojawia się szczególnie wtedy, gdy interpretujemy konkretną sytuację jako nową, trudną lub niebezpieczną. Bywa i tak, że reakcje stresowe zachodzą u nas w wyniku długotrwałego oddziaływania bodźców.

Przykładem może być skrajne wyczerpanie po wysiłku fizycznym, przebywanie przez dłuższy czas w dużym hałasie lub po spożyciu znacznych ilości kofeiny czy alkoholu. Wywołany przez te czynniki stres powodować może wiele dolegliwości i problemów zdrowotnych. W dłuższej perspektywie jego wynikiem mogą być zaburzenia koncentracji, kłopoty ze snem oraz depresja.

Nadmierny stres nie tylko utrudnia funkcjonowanie na co dzień, ale też trwale wpływa na jakość i długość naszego życia. Jednak ma on także swoje drugie oblicze. W niewielkich dawkach stymuluje do działania, pomaga w pokonywaniu napotkanych przeszkód, sprawia, że jesteśmy bardziej energetyczni i skorzy do działania.

Niezwykle skutecznym „lekiem” na stres jest aktywność fizyczna w postaci biegania, pływania czy jazdy na rowerze. Najlepiej, jeżeli przy okazji związana jest ona z naszymi naturalnymi upodobaniami i predyspozycjami W momencie, gdy w naszym codziennym funkcjonowaniu nauczymy się nad stresem panować, doda on nam energii i z wroga stanie się przyjacielem.

PL