Tradycyjne święta

0
1158
views

Dla większości mieszkańców naszego kraju Święta Bożego Narodzenia są wydarzeniem ogromnie ważnym, które należy celebrować z właściwą im powagą.

Oczywiście, okres przedświąteczny bardzo często jest etapem typowo komercyjnym, gdzie sklepy prześcigają się w proponowaniu najróżniejszych towarów, niekoniecznie potrzebnych w tym okresie. Jednakże gdy przychodzi już czas pierwszej gwiazdki, sklepy odchodzą w zapomnienie, a na naszej głowie spoczywa obowiązek przygotowania tradycyjnej wigilii. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zdecydowanie niezbędne są wcześniejsze przygotowania. Nie wszystkie potrawy musisz robić akurat w dniu wigilii, wiele z nich możesz ugotować, czy usmażyć wcześniej, a następnie je zamrozić by ostatecznie wyjąć pyszne i świeże niedługo przed kolacją.

Święta i zwyczaje są zawsze odmienne w wielu domach, choć pewne elementy są wspólne. Aby poczuć czar wigilii warto zagospodarować swój czas lepiej, ale znaleźć chwilę by w świątecznej bieganinie znaleźć także czas dla maluchów- to one najbardziej potrzebują uwagi w tym dniu, gdyż kolejne zwyczaje będą później przenosić do swojego domu gdy dorosną.

To od nas w tym przypadku zależy czy będą silnie związane z magicznym okresem świątecznym, czy końcówka grudnia będzie im się kojarzyć wyłącznie z nudnym sprzątaniem, nieustannym jedzeniem i długo wyczekiwanym sylwestrem. Co możemy zrobić z dzieckiem? Świetnym pomysłem jest nauka robienia łańcuchów na choinkę z papieru, zbieranie szyszek na leśnym, zimowym spacerze, czy też na przykład samodzielne suszenie pomarańczy, którymi później radośnie ozdobimy choinkę.

Warto też pamiętać o tym, by świąteczne przysmaki kojarzyły nam się wyłącznie z tymi dniami. Dawniej na stołach wigilijnych leżały przysmaki, których próżno było szukać na co dzień, dziś natomiast możemy kupić co tylko chcemy o każdej porze roku- nawet kutię w czasie Wielkanocy.

Zastanówmy się także czy potrafimy się cieszyć każdym drobiazgiem i czy nie jest też tak, że czekamy na Wigilię aby rozpakować swoje prezenty, a resztę uważamy za mniej ważną. Prezenty przecież to zaledwie dodatek do magii tego okresu, a liczy się zawsze wyłącznie pamięć i chęć sprawienia przyjemności drugiej osobie, a nie koszt upominku.

Święta są raz do roku- pomóżmy sobie, by czerpać z tego czasu wiele radości, bo często się nie zdarza.

 

MD