Powiaty do likwidacji?

0
1197
views

Po piętnastu latach od powstania, co czwarty powiat nie spełnia założeń reformy z 1999 roku. Część jest za mała, a wszystkie istnieją tylko dzięki subwencjom i dotacjom.

Ich zadłużenie sięgnęło 10 mld złotych. Zwłaszcza w tych mniejszych koszt utrzymania biurokracji przekracza 100 złotych na mieszkańca. Jednocześnie część powiatów nie spełnia podstawowych zadań, jakie postawili przed nimi twórcy reformy samorządowej. Przedstawiciele wszystkich partii, podsumowując dorobek powiatów, mówią otwarcie – potrzebne są zmiany.

Z okazji 15-lecia funkcjonowania powiatów, w Sejmie odbędzie się dziś konferencja pt. Od przeszłości do przyszłości ustroju samorządu powiatowego. Organizatorem spotkania jest sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przy współudziale Związku Powiatów Polskich.

W gmachu przy Wiejskiej w Warszawie pojawią się przedstawiciele rządu, współtwórcy samorządu, m.in. Jerzy Regulski, Jerzy Stępień oraz były premier Jerzy Buzek. To właśnie za jego rządów wprowadzano reformę terytorialną kraju.

 

Źródło:  money.pl