Wielkanoc bez mandatu, aresztu i grzywny

0
1458
views

Święta Wielkiejnocy są tuż tuż. Wolne dni sprzyjają wyjazdom i podróżom do dawno niewidzianych krewnych. Są także, nie da się ukryć, okazją do spożywania alkoholu. Jazda na podwójnym gazie to ostatnia rzecz na jaką mogą pozwolić sobie kierowcy. No chyba, że nie boją się 10 lat za kratkami.

Świąteczne suszenie, świąteczne picie

Dane zebrane przez Policję mogą budzić przerażenie. W 2011 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 3893 wypadki w których zginęło 450 osób. Kulminacja wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców przypada na weekend oraz w godzinach między 16 a 23. Wynika z tego, że święta Wielkanocne przynajmniej statystycznie sprzyjają większej liczbie nietrzeźwych na drogach. Ale uwaga – w dni świąteczne rosną także szanse na spotkanie patrolu policji – Z naszych badań wynika, że w dni świąteczne liczba kontroli policji rośnie nawet o 70 procent w porównaniu z dniami powszednimi – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

Za szybko, źle, niewłaściwie

Mimo ryzyka, nadal wielu kierowców „pod wpływem” decyduje się wsiąść za kółko. Krążący w żyłach alkohol sprzyja łamaniu prawa. Co jest najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych? Dane Policji mówią same za siebie: w pierwszej kolejności jest to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (1702 wypadków), potem nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (280 wypadków) oraz jazda po niewłaściwej stronie drogi (129 wypadków). Struktura wiekowa sprawców wskazuje, że wśród sprawców znaczący odsetek stanowią osoby młode między 18 a 24 rokiem życia. Nie wiadomo jednak, czy kierowcy na podwójnym gazie zdają sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji swojego przewinienia.

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców?

 

 • Przyczyna

  Liczba wypadków

  niedostosowanie prędkości do warunków ruchu

  1702

  nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu

  280

  jazda po niewłaściwej stronie drogi

  129

dane: Policja 2011 opracowanie: Korkowo.pl

 

Areszt za wykroczenia

Należy zaznaczyć, że prawo przewiduje dwa rodzaje przewinień. Stan po użyciu alkoholu występuje, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 do 0,5 promila. Konsekwencje reguluje w tym przypadku art 87 Kodeksu Wykroczeń. Kierowca musi liczyć się z karą grzywny wynoszącej minimum 50 złotych, utratą prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 3 lat, oraz aresztem (do 14 dni). Dane Policji wskazują, że tylko w 2011 roku ujawniono w sumie 35 003 przypadki naruszenia tego artykułu.

Dekada za kratkami

Znacznie poważniejsze konsekwencje ma stan nietrzeźwości, który występuje gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu w takim stanie jest już przestępstwem i kwestię tę reguluje art. 188a Kodeksu Karnego. W roku 2011 Policja zarejestrowała 148 485 przypadków naruszenia tego przepisu. Kierowcy grozi grzywna obliczana w stawkach dziennych (w liczbie od 10 do 540). Wysokość jednej stawki wynosi od 10 złotych do 2 tys. złotych. Wysokość grzywny ustala sąd biorąc pod uwagę sytuację finansową kierowcy. Sprawcy grozi także utrata prawa jazdy – nawet dożywotnia w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami. To jednak nie wszystko – Kierowcy powinni pamiętać, że jazda w stanie nietrzeźwym może zaprowadzić ich za więzienne mury – ostrzega Magda Zglińska z serwisu Yanosik.pl – Osoby, które prowadzą samochód w stanie nietrzeźwym narażają się na 2 lata pozbawienia wolności, recydywiści na 5 lat. Jeśli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek grozi mu kara nawet 10 lat pozbawienia wolności – tłumaczy Zglińska.

 

Święta to okazja do wypoczynku od stresów dnia codziennego. Dlatego warto aby kierowcy z rozsądkiem podchodzili do swoich działań i nie wsiadali bezmyślnie za kółko – dla ich własnego dobra i bezpieczeństwa.
 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl