Godzina dla Ziemi – zgaś światło, włącz się do zmian!

0
1420
views

Rozpoczyna się wielkie odliczanie – w sobotę, 23 marca, o godz. 20.30, wybije kolejna Godzina dla Ziemi. Zgaś światło na symboliczną godzinę i włącz się do zmian. Stolica i jej mieszkańcy będą uczestniczyć w tym wydarzeniu już po raz szósty.

Do tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF przyłączyło się już ponad 50 polskich miast, w tym również Warszawa. Na symboliczną godzinę zostanie wygaszone oświetlenie takich obiektów jak: Stadion Narodowy, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki, Muzeum Narodowe, Zachęta, Uniwersytet Warszawski, Ministerstwo Finansów, hotele i centra handlowe. W Krakowie zgaśnie oświetlenie Sukiennic i Kopca Kościuszki, w Gdańsku – Złotej Bramy i Bazyliki Mariackiej, a w Katowicach – Spodka.

W ubiegłym roku w akcji uczestniczyło ponad 54 tys. miast w 150 państwach. Na równo 60 minut zgasły iluminacje wielu znanych obiektów, jak m.in. Sfinks i piramidy w Gizie, Ptasie Gniazdo (Stadion Olimpijski) w Pekinie, wieża Eiffla w Paryżu, Las Vegas Strip, pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Buckingham i Big Ben, Akropol w Atenach, rzymskie Koloseum, Empire State Building, Góra Stołowa w Cape Town.

Wspólnie dla Ziemi

Udział w Godzinie dla Ziemi WWF jest bardzo prosty. Wystarczy zarejestrować się na stronie godzinadlaziemi.pl  i w sobotę 23 marca o 20.30 zgasić światło na symboliczną godzinę. Co jednak najważniejsze, należy pamiętać o tym, aby o Ziemię dbać na co dzień: gasić zbędne światło, wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, skracać czas porannej kąpieli pod prysznicem, wybierać lokalne i sezonowe produkty. Ważny jest efekt skali – liczy się nie tylko to, ile osób zgasi światło, ale to, że każdy z uczestników zmieni potem swoje zachowanie. Nawet jeżeli zmiany mogą wydawać się pozornie niewielkie, ich suma może przynieść Ziemi wielką ulgę.

W kampanię angażują się znane osoby i instytucje, które aby zachęcić innych do przyłączenia się do akcji podejmują ekologiczne wyzwania. Jeśli do akcji włączy się odpowiadania liczba osób Michał Piróg i Agnieszka Szulim przepłyną Wisłę na tratwie a Kinga Rusin zdobędzie szczyt Pałacu Kultury i Nauki w szpilkach – o tych i innych wyzwaniach można przeczytać na stronie godzinadlaziemi.pl.

Warszawa także podjęła swoje wyzwanie. Ponieważ nie ma bardziej przyjaznego środowisku środka transportu niż dwa kółka, miasto stołeczne zobowiązało się do postawienia 100 stojaków rowerowych, jeśli do akcji przyłączy się przynajmniej 10 tys. osób. Cel został już osiągnięty – dziś, zarejestrowanych było już blisko 30 tys. osób, a liczba ta stale rośnie.

Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF została objęta honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewcz-Waltz.
 

Fot. www.um.warszawa.pl

Redakcja PT