W hołdzie ofiarom

0
1383
views

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na toruńskich Koniuchach zostało odsłonięte epitafium upamiętniające 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Uroczystość odbyła się 7 kwietnia 2013 r., w niedzielę miłosierdzia Bożego, gdyż to właśnie w wigilię tego święta trzy lata temu doszło do tragedii. Odsłonięcie miejsca pamięci poprzedziła Msza Św. w sanktuarium, będąca jednocześnie odpustem parafialnym, podczas której modlono się za ofiary katastrofy. Poświęcenia epitafium dokonał  biskup toruński ks. Andrzej Suski. Uroczystość zgromadziła w kościele kilkuset mieszkańców Torunia i okolicznych gmin, przedstawicieli kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, parlamentarzystów i przedstawicieli władz miasta.

Epitafium ma kształt ceglanej ściany, której centralną częścią są płaskorzeźby z brązu, przedstawiające twarze Lecha i Marii Kaczyńskich. Po obu ich stronach w murze są umieszczone metalowe tabliczki – cegiełki z wygrawerowanymi nazwiskami pozostałych 92 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Całość wieńczy cytat z Jana Kochanowskiego: "Jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie". Inicjatorem powstania epitafium był poseł PiS Zbigniew Girzyński, a zaprojektował  je toruński artysta rzeźbiarz Tadeusz Wojtasik.

Fot.www.torun.pl

Redakcja PL