Panele słoneczne zakrywające kanały

0
1455
views

Indie dzięki swoim nowatorskim projektom efektywnego wykorzystywania zasobów naturalnych w oparciu o bieżące warunki klimatyczne prawdopodobnie staną się już niedługo potęgą w produkcji energii słonecznej. Nie inaczej będzie w przemysłowym stanie Gudżarat, gdzie postanowiono zbudować sieć paneli zakrywających…kanały.

Narendra Modi, premier Gudżarat, uruchomi dzisiaj projekt pilotażowy znany jako Canal Solar Power Project na kanałach w dzielnicy Mehsana, co ma być źródłem 1 MW energii. W ostatnim tygodniu w 11 okręgach powstały już inne, bardziej tradycyjne projekty energetyczne, zdolne do produkcji 600MW energii.

Natomiast panele „kanałowe” zostały opracowane na 750 metrowy odcinek kanałów. Pomysłodawcami i twórcami projektu są Gujarat State Electricity Corporation przy współpracy z Sardar Sarovar Narmada Nigam Ltd (SSNNL) – organizacją, która jest właścicielem i konserwatorem kanałów.

Oprócz generowania sporej ilości energii takie rozwiązanie ma zapobiec parowaniu 90 lakh (indyjska liczba oznaczająca 100.000) litrów wody rocznie. Koncepcja łączy więc dwa główne cele – ograniczenie ubytków wody w kanałach i tworzenie odnawialnej, ekologicznej energii. Można również wspomnieć przy tym o efektywnym wykorzystaniu powierzchni, chociaż akurat z tym Indie nie mają żadnego problemu.

Spekulując – jeśli przynajmniej 10% kanałów Indiach zostanie przykryta panelami, moc generowana przez nie będzie wynosiła 2200 MW rocznie.

źródło