Informacje w stylu Eko

0
1941
views

Polacy coraz chętniej korzystają z serwisów ekologicznych. Wynika na to że nasze społeczeństwo stara się być coraz bardziej ekologiczne poinformowani.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Banku Ochrony Środowiska – „Postawy Polaków wobec ochrony środowiska i oszczędzania energii” – dokładnie 64 proc. z nas kupuje energooszczędne żarówki oraz sprzęty AGD i RTV o niskiej energochłonności. Z kolei ponad połowa twierdzi, że segreguje śmieci.

Tak więc Polacy zachowują się w sposób ekologiczny i chcą wiedzieć coraz więcej na ten temat. Świadczy o tym choćby liczba serwisów internetowych poruszających kwestie życia w stylu eko, zagadnień ekologi oraz ochrony środowiska. I choć lista jest całkiem długa to obecnie na rynku dominuje zaledwie kilka tytułów.

Pierwszy na liście rankingowej internautów jaki należy wymienić jest to portal www.Ekologia.pl. Po wejściu na stronę użytkownik w pierwszym momencie zwraca uwagę na wyeksponowany temat przewodni, pod którym widać listę kolejnych tematów.

Po prawej stronie lista najważniejszych wiadomości z branży, a poniżej wszystkie kategorie serwisu z podziałem na tytułu tekstów. Przejrzysty układ strony sprawia, że chętnie się do niej wraca. Portal posiada silną drużynę blogerów i dział filmu, co również poprawia atrakcyjność serwisu.

Następnym drugim w kolejności rankingu jest www.Ecoportal.com.pl. W przeciwieństwie do poprzedniej pozycji posiada znacznie więcej zakładek i informacji, portal bardzo rozbudowany tematycznie. W górnym i bocznym pasku znajdują się informacje nt. ekologicznych firm, energii odnawialnej lub informacji dotyczących poszczególnym zagadnieniom.

Poniżej znajduje się lista najważniejszych tematów z widocznym wstępem, który zachęca do przeczytania całego artykułu. Oprawa w zielonym kolorze ciekawie komponuje się z prezentowaną treścią

Kolejny portal należy do Centrum Informacji Ekologicznej – można go znaleźć pod adresem www.Ekologia-info.eu. Wolne miejsca czekające na reklamodawcę od razu rzucają się w oczy odwiedzającym. Również szare tło w paski nie sprawia dobrego wrażenia. Za to portal nadrabia bazą wiedzy. Lekkich tematów z pewnością tutaj nikt nie znajdzie. Zdecydowanie jest to miejsce dla zaawansowanych ekologów, szukających konkretnych informacji nt. inwestycji lub zmian w przepisach.

Warto wymienić również portal www.Proekologia.pl, się takimi zagadnieniami jak: podnoszenie kwalifikacji i wymiana informacji z zakresu ochrony środowiska, działania proekologiczne, nowe inwestycje dla zrównoważonego rozwoju, technologie i wyroby proekologiczne, samorząd a ochrona środowiska. Choć informacji jest całkiem sporo, podana jest w sposób mało przystępny. Szaro zielona kolorystyka nie zachęca podobnie jak spore części artykułów opublikowanych już na pierwszej stronie.

Ostatnim piątym miejscem rankingu, które powinien znać miłośnik ekologii jest portal www.Ekonews.com.pl. Sporą zaletą serwisu jest rozbudowany dział telewizji interaktywnej. Pozostałe działy rozmieszczone nieco chaotycznie na całej długości strony. W dodatku choć zielony jest zdecydowanie kolorem Eko, tutaj jest go nieco za dużo. Podobnie jak i reklam, które występują jedynie na bokach to przytłaczają swoją obecnością.

Reasumując Polską piątkę portali ekologicznych wygląda ona następująco:

1. www.Ekologia.pl 2. www.Ecoportal.com.pl 3. www.Ekologia-info.eu 4. www.Proekologia.pl 5. www.Ekonews.com.pl

 

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Zdunek, IBM