12 maja – Europejskie Słoneczne Dni w Bydgoszczy

0
1365
views

Słońce dla Ochrony Środowiska – festyn informacyjno-edukacyjny o takiej nazwie, pod patronatem prezydenta Bydgoszczy, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 maja, od godz. 12.00 do 17.00 na Wyspie Młyńskiej.

Festyn organizowany jest przez Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Odnawialnych Źródeł Energii w ramach kampanii Europejskie Słoneczne Dni, o której więcej można przeczytać TUTAJ. Kampania od 2002 r. organizowana jest w Europie, w Polsce odbędzie się po raz trzeci.

Podczas festynu na Wyspie Młyńskiej odbędą się prelekcje o zasobach energii słonecznej  w województwie kujawsko-pomorskim oraz ekonomicznych i ekologicznych aspektach jej wykorzystania. Zorganizowana będzie wystawa urządzeń do pozyskiwania energii słonecznej, głównie zestawy kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych różnych producentów. Ponadto, przewidziano szereg imprez towarzyszących: konkurs wiedzy o energii słonecznej z nagrodami, bezpłatne rejsy tramwajem wodnym Słonecznik, występy zespołów artystycznych.

Szczegółowy program na stronie internetowej TUTAJ

Krajowym koordynatorem obchodów jest Instytut Energetyki Odnawialnej. Celem kampanii jest ochrona środowiska i klimatu poprzez promocję energetyki słonecznej: systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz wzrost świadomości ekologicznej lokalnych społeczności. Już niemal 100 tysięcy gospodarstw domowych przyczyniło się do rozwoju rynku mikroinstalacji w Polsce, płacąc niższe rachunki za paliwa i energię tylko dlatego, że korzystają ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody. Ponadto, sukcesywnie przybywa zwolenników systemów fotowoltaicznych. Przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne, ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej, stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy „słonecznych dachów”.

Fot. bydgoszcz.pl

Redakcja PL