Jak się opalać, by było bezpiecznie?

0
1150
views

Wkrótce zbliży się do nas lato, dla wielu z nas to okres odpoczynku, prawdziwego relaksu i urlopu w pracy, a co za tym idzie- wyjazdów.

Bez względu na to czy planujemy krótki wyjazd, czy też długi, powinniśmy pamiętać o takiej kwestii jak opalanie. Sporo osób wybierze wyjazd na Mazury, w góry, czy też na wieś, jednakże najbardziej należy uważać na słońce nad morzem. Dlaczego? Często przesiadujemy wówczas cały dzień na plaży, a tam tylko jeden krok do niebezpiecznego poparzenia! Nie ma nic gorszego niż wrócić do domu z opalenizną a'la murzyn i jeszcze przez kilka tygodni leczyć poparzenia słoneczne, które pieczą, bolą i trzeba je nieustannie smarować kremem aby wreszcie się zagoiły.

 

Jak wykazały badania skutki promieniowania ultrafioletowego, które jest emitowane przez słońce, są straszne. Podstawowe to oczywiście oparzenia słoneczne, które same w sobie nie są może aż tak dotkliwe, jednakże gdy przesadzimy z opalaniem szybko może to prowadzić do czerniaka, czyli nowotworu skóry. Wiele niezależnych badań wykazało także, że promieniowanie tego typu sprzyja przedwczesnemu starzeniu skóry, gdyż uszkadza kolagen w skórze i naczynia krwionośne.

Niektóre typy oparzeń skutkują także w późniejszym czasie przykrymi schorzeniami skóry, na przykład toczniem. Warto pamiętać aby nie wychodzić nadmiernie na słońce, gdy bierzemy leki (szczególnie antybiotyki), środki które obniżają ciśnienie, a także silnie zapachowe kosmetyki.

 

Warto także powiedzieć o tym, że przed negatywnymi skutkami opalania można się łatwo ustrzec. Niezbędne jest jednakże zachowanie umiaru w każdym względzie. Silnym sprzymierzeńcem dla nas są filtry. Dzielą się na filtry fizyczne, które tylko odbijają promienie, lecz nie chronią skóry, a także chemiczne które wydajnie pomagają pochłaniać promieniowanie. Z tego względu niezbędne jest abyśmy używali odpowiedniego filtru, na przykład w kosmetykach. Wszystkie preparaty które są na rynku posiadają odpowiedni współczynnik, którym powinniśmy się kierować aby wybrać odpowiedni dla nas filtr. Waha się on od dwóch aż do stu.

Niestety często wybieramy swoje kosmetyki z filtrami na zasadzie przypadku, bądź też domyślnie tego jaki akurat jest w ulubionym sklepie, sugerujemy się też niekiedy ceną. Jednakże jest to błędne podejście, gdyż często prowadzi to do przykrych powikłań.

 

Bardzo ważne jest byśmy nie myśleli wyłącznie o swojej skórze, lecz przede wszystkim o bardzo wrażliwej skórze dzieci, która jest o wiele delikatniejsza niż skóra dorosłego. Na rynku już możemy spotkać specjalne preparaty przeznaczone wyłącznie dla młodych plażowiczów. Warto pamiętać o tym, że poparzenia które zaistniały w dzieciństwie mogą mieć duży wpływ na szansę zachorowania na czerniaka w dojrzalszym wieku. Pod szczególną obserwacją powinny być przede wszystkim osoby, które mają bardzo jasną karnację oraz rude włosy. Jeśli Twoja skóra reaguje podrażnieniem przy pierwszym kontakcie ze słońcem, staraj się nie opalać wcale.

Staraj się nie opalać również wówczas jeśli kiedykolwiek uległaś poparzeniu słonecznemu. Szczególnie natomiast trzeba uważać, jeśli twój urlop, a zarazem okazja do smażenia na słońcu trwa zaledwie kilka dni i od razu wystawiasz swoją skórę na silne promienie słoneczne. Wówczas najłatwiej może dojść do poparzenia, głównie dlatego że skóra nie jest przyzwyczajona do tak dużej dawki. Niezbędne jest także zaniechanie opalania w każdym stopniu jeśli w twojej rodzinie już kiedyś wystąpił nowotwór skóry, a także gdy obserwujesz na swojej skórze bardzo wiele zmian atopowych, czyli po prostu pieprzyków.

Opalanie może być bezpieczne i bardzo przyjemne, jednakże trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby zachować umiar i starać się nie opalać nadmiernie w krótkim czasie, przede wszystkim miedzy godzinami 12:00-15:00 kiedy słońce jest najsilniejsze.

 

md