Ekrany dotykowe nie sprawdzają się?

0
1300
views

 Ekrany dotykowe, stosowane w smartfonach i tabletach, nie sprawdzą się w laptopach i komputerach stacjonarnych – twierdzą eksperci. Ich zdaniem przyszłością są rozwiązania wykorzystujące ludzki wzrok.

Ekrany dotykowe pozwalają bez pomocy klawiatury uruchamiać programy, czy korzystać z internetu. Gdy użytkownik chce napisać esemesa czy e-maila możliwe jest wyświetlenie klawiatury na ekranie.  Zdaniem  psychologów badającego nowe technologie, ekrany dotykowe są naturalniejszą formą korzystania ze smartfona czy tableta.

"Interfejs użytkownika (program umożliwiający współpracę użytkownika z oprogramowaniem komputera – PAP) dotykowy pozwala realizować idę naturalnego interfejsu, czyli użytkownik w sposób intuicyjny i bliższy temu, w jaki sposób wchodzi w kontakt z otoczeniem fizycznym korzysta z tych urządzeń"

Ekspert dodaje, że ekrany dotykowe są pierwszym krokiem w kierunku tzw. interfejsu naturalnego. "Interfejs naturalny to taki interfejs, którego my w ogóle nie zauważmy i skupiamy się wyłącznie na wykonaniu zadania.
Ekrany dotykowe to pierwszy krok w kierunku zrealizowania tej idei. Do ich obsługi używamy gestów, które są naturalne i bardzo łatwe do nauczenia"

Popularność ekranów dotykowych powoduje, że coraz częściej producenci sprzętu komputerowego wprowadzają takie rozwiązania w tradycyjnych laptopach, które do tej pory nie posiadały takich ekranów.

Według eksperta ekrany dotykowe wykorzystywane w smartfonach i tabletach nadają się dobrze do korzystania z internetu, przeglądania zdjęć i filmów. "Ekran dotykowy zainstalowany w monitorach komputerów stacjonarnych i laptopach będzie stwarzał pewne utrudnienia.
Monitory tego typu komputerów są ustawione pionowo i dłuższa praca z tak ustawionym dotykowym ekranem nie będzie wygodna"

 

PAP