Uczciliśmy Konstytucję

0
1473
views

3 maja w Toruniu odbyły się uroczystości z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r.

Mimo chłodu i przelotnego deszczu mieszkańcy Torunia licznie wzięli w piątek udział w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. W samo południe na Rynku Staromiejskim Biskup Toruński ks. Andrzej Suski koncelebrował Mszę Św. w intencji Ojczyzny. Wielu uczestników zgromadziła też uroczystość wojskowa pod ratuszem, a defilada żołnierzy przy dźwiękach orkiestry Garnizonu Toruń dodała zgromadzonym marszowej werwy.

Do radości i dumy z uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz  jedności i zgody Polaków, zarówno w Toruniu, jak i w całej Ojczyźnie, nawoływali w swoich wystąpieniach pani wojewoda Ewa Mes, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z Rynku Staromiejskiego zgromadzeni udali się, prowadzeni przez harcerzy ZHR niosących ogromną biało-czerwoną flagę, na Rynek Nowomiejski. Tam rozpoczął się piknik wojskowy. Orkiestra Garnizonu Toruń dała popis musztry paradnej, a na rozstawionych stanowiskach ze sprzętem wojskowym każdy mógł przymierzyć się do strzału z karabinu (bez obaw – nie nabitego), zasiąść w kabinie wojskowego pojazdu  czy obejrzeć z bliska wyrzutnię rakiet . Nie zabrakło oczywiście wojskowej grochówki, która szczególnie tego chłodnego dnia cieszyła się ogromnym wzięciem.

Tradycyjnie uroczystości związane ze Świętem Konstytucji poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą na kościele Ducha Św., upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 Maja 1982 r. – pobicia i aresztowania mieszkańców manifestujących Rynku Staromiejskim poparcie dla NSZZ "Solidarność".

Fot.torun.pl

Redakcja PL