Stacje Centrum i Świętokrzyska zamknięte do konca wakacji

0
1282
views

W lecie budowniczowie metra nie odpoczywają. Po zakończeniu roku szkolnego, gdy w mieście jest mniejszy ruch, rozpoczną budowę połączeń między I a II linią metra. Od soboty, 29 czerwca, nieczynne będą stacje CENTRUM i ŚWIĘTOKRZYSKA. Komunikacja zastępcza ułatwi poruszanie się po mieście.

Stacje I linii metra Centrum i Świętokrzyska zamknięte będą od soboty 29 czerwca do końca wakacji. Przez ten czas podróżowanie zapewni komunikacja zastępcza, a metro będzie kursowało na odcinkach KABATY – POLITECHNIKA i MŁOCINY – RATUSZ ARSENAŁ. W tym czasie będzie trwała budowa bezpośredniego połączenia między peronami stacji I i II linii metra (stacja Świętokrzyska) oraz przebudowa układu torowego na stacji Centrum.

Jak nie metrem to….

Bazując na wcześniejszych doświadczeniach zamknięcia stacji Centrum i Świętokrzyska, uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe 75 i 74 oraz linia autobusowa Z-1.

…tramwajem

Tramwaje będą kursowały następującymi trasami:

75 – METRO MARYMONT– Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA. Linia 75, w dni powszednie w godzinach porannych i popołudniowych będzie kursowała z częstotliwością zbliżoną do metra, czyli co 4 min, a poza szczytem co 5 min. W soboty i święta tramwaje linii 75 będą się pojawiały na przystankach co około 8 min. Rano i wieczorem, przez cały tydzień, linia będzie kursowała co 10 min. Dodatkowo, godziny kursowania linii 75 zostaną wydłużone w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę do ok. godz. 3.00.

74 – ŻERAŃ WSCHODNI – Odrowąża – Starzyńskiego – Słomińskiego – Międzyparkowa – Andersa – Marszałkowska  – Nowowiejska – Jana Pawła II – Popiełuszki – METRO MARYMONT. Linia tramwajowa 74 zapewni wygodne połączenie osobom, które na czas wyłączenia stacji metra CENTRUM i ŚWIĘTOKRZYSKA zdecydują się na korzystanie z komunikacji tramwajowej kursującej al. Jana Pawła II. W dni powszednie, w godzinach szczytu komunikacyjnego linia 74 będzie kursowała co 10 min, a w pozostałych godzinach oraz w soboty i święta co 15 min. Rano i wieczorem przez cały tydzień linia będzie kursowała co ok. 20 min.

Uwaga! Linia tramwajowa 74 z powodu trwającego remontu torowiska na ulicy Popiełuszki, w weekend 29-30 czerwca br. będzie kończyła kursy na pętli

PIASKI, czyli będzie kursowała trasą: ŻERAŃ WSCHODNI – Odrowąża – Starzyńskiego – Słomińskiego – Międzyparkowa – Andersa – Marszałkowska  – Nowowiejska – Jana Pawła II – Broniewskiego – PIASKI.

…lub autobusem

Autobusowa linia zastępcza Z-1 zostanie uruchomiona na trasie: METRO MARYMONT – Włościańska – Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowska – Waryńskiego – METRO POLITECHNIKA.

W dni powszednie – w godzinach szczytu komunikacyjnego – autobusy będą podjeżdżały na przystanki co 5 min, a w pozostałych godzinach oraz w soboty i święta co 8 min. Rano i wieczorem przez cały tydzień linia będzie kursowała co ok. 10 min.

Dodatkowo – od poniedziałku do piątku, w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego – trasy linii autobusowych 226, 527, 718, 738 i 805 kończących kursy na pl. Bankowym – zostaną wydłużone do Centrum.

Pasażerowie będą mogli także skorzystać z linii 313, która zostanie uruchomiona na wakacje. Autobusy tej linii będą kursowały w dni powszednie, w godzinach szczytu komunikacyjnego na trasie: DW. WSCHODNI (Lubelska) – Skaryszewska – Targowa –  Kłopotowskiego – Jagiellońska – al. Solidarności – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Emilii Plater – DW. CENTRALNY (powrót: DW. CENTRALNY – Emilii Plater –  pl. Grzybowski – Królewska – Marszałkowska – al. Solidarności –  Jagiellońska –  Marcinkowskiego –  Targowa – Lubelska – DW. WSCHODNI (Lubelska).

Informacja dla pasażerów

Informatorzy Zarządu Transportu Miejskiego komunikują o zmianach w kursowaniu metra na kilka dni przed wyłączeniem z ruchu stacji metra CENTRUM i ŚWIĘTOKRZYSKA oraz przez pierwszy tydzień zmienionej organizacji ruchu. Od 26 do 28 czerwca, w godz. 13.00-20.00 informatorzy rozdają ulotki i odpowiadają na pytania pasażerów przy stacjach metra CENTRUM, ŚWIĘTOKRZYSKA i RATUSZ ARSENAŁ. W weekend, 29-30 czerwca, informatorzy będą pomagali pasażerom od godziny 7.00 do godziny 19.00 przy stacjach metra POLITECHNIKA, CENTRUM, ŚWIĘTOKRZYSKA i RATUSZ ARSENAŁ. Od 1 do 5 lipca, w godz.  6.00-18.00, informatorzy będą obecni przy stacjach POLITECHNIKA, CENTRUM, ŚWIĘTOKRZYSKA i RATUSZ ARSENAŁ.

Dodatkowo rozwieszone zostaną plakaty w środkach komunikacji miejskiej pod tablicami bocznymi, w liniach dowożących do metra. Pojawią się też plakaty w metrze – na stacjach i w wagonach oraz oznakowanie dojść do komunikacji zastępczej.

Uruchomione są także zapowiedzi głosowe na stacjach i w wagonach metra oraz słupki informacyjne – przy każdym z wejść na stacje: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska i Ratusz Arsenał a także (po jednym) na stacjach: Marymont i Młociny.

Fot.um.warszawa.pl