Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

0
1087
views

MPiPS przypomina, że od 1 lipca zmieniają się zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych – prawo do nich będą mieli tylko rodzice i najbliżsi krewni dzieci niepełnosprawnych. Zarazem wygasają decyzje w tej sprawie wydane przed końcem zeszłego roku.

Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązująca od początku tego roku, która zawęziła grono osób uprawnionych do pomocy finansowej ze strony państwa.

Zgodnie z jej zapisami zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych. Ustawa wprowadziła też nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony od dochodu rodziny.

Ustawa przewidywała, że osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne przed jej wejściem w życie zachowają do nich prawo przez sześć miesięcy (do końca czerwca). Od 1 lipca świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane już tylko uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów.

W związku z tym resort pracy przypomina, że osoby, które spełniają nowe warunki otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, powinny złożyć wnioski, aby otrzymywać je także po 30 czerwca.

 

PAP

Poprzedni artykułPolski kryzys dziecięcy
Następny artykułOsiecka na Bemowie
PODZIEL SIĘ