Sopot Film Festival 2013

0
1174
views

Sopot Film Festival na stałe wpisał się już w kulturalne wydarzenia Trójmiasta i letnią mapę festiwali filmowych. Tegoroczna edycja zbliża się wielkimi krokami i odbędzie się od 13 do 21 lipca w Sopocie.

Projekcje odbędą się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych. Nie zabraknie również kina plenerowego nad brzegiem morza oraz niepraktykowanych do tej pory pokazów w Operze Leśnej. W tegorocznym programie znajdziemy m.in.: konkurs światowych debiutów filmowych, panoramę nowego kina szwedzkiego, retrospektywy Lukasa Moodyssona, Harmony Korina, Toma Tykwera czy najciekawsze filmy autorskie minionego sezonu ujęte w sekcje Spectrum oraz Spectrum Doc.

Sopot Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który od czterech lat odbywa się w wakacje jako wieloformatowa impreza kulturalna. Na bogaty program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne oraz koncerty do kina niemego. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance czy Toronto.

Różnorodne pasma programowe festiwalu prezentują przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze produkcje światowego formatu, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów oraz sylwetki poszczególnych reżyserów. W tym roku obejrzeć będzie można m.in. panoramę jednej z najciekawszych i najważniejszych kinematografii – panoramę nowego kina szwedzkiego, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne poświęcone sztuce, muzyce i modzie, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu prezentowane w sekcji Spectrum oraz Spectrum Doc. Na miłośników sztuki filmowej czekają trzy obszerne retrospektywy: przełomowego twórcy dla współczesnego kina szwedzkiego Lukasa Moodyssona, człowieka – instytucji nowojorskiej bohemy, kontrowersyjnego Harmony Korina oraz niemieckiego reżysera, uznawanego za ucznia Krzysztofa Kieślowskiego Toma Tykwera. Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata. W konkursie weźmie udział około 12 filmów, które w większości zostaną pokazane na sopockim festiwalu premierowo. Nie zabraknie również małych form filmowych czyli międzynarodowego konkursu shortów. Poza pokazami filmowymi organizatorzy przygotowali panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty do kina niemego a dla najmłodszych widzów osobne pasmo filmowe dla dzieci oraz interdyscyplinarne warsztaty z historii kina.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno – Artystyczne Zatoka Sztuki oraz Opera Leśna.

Sopot Film Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Sopot oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Fot.sff.pl