XV Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

0
1150
views

6 lipca już po raz piętnasty odbędą się w Jantarze finały w poławianiu bursztynu. Impreza ta przyciąga do Regionu Pomorskiego  z roku na rok coraz większą rzeszę turystów z Polski i zagranicy.

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu to zawody odbywające się corocznie w wakacje na plażach naszego regionu i organizowane od 1998 roku. Finały tej imprezy odbywają sie w Jantarze. Są to zawody w wyławianiu i wybieraniu jak największej liczby bursztynów w wyznaczonym czasie. Do poszukiwania bursztynu zawodnicy używają kaszorów i grabi. Każdy z zawodników poszukuje jantaru w wyznaczonym miejscu. Do finałów można dostać się z eliminacji odbywających się na różnych plażach.

W zawodach każdorazowo bierze udział ponad 200 uczestników z kraju i zagranicy oraz wielu kibiców i uczestników imprez towarzyszących. W tym roku eliminacje odbędą się m.in. w Gdyni, Gdańsku, Helu, Dąbkach, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, mieście Jantarnyj położonym w obwodzie kalinigradzkim, z finałem w Jantarze.

XV edycja Mistrzostw to także cykl wielu zróżnicowanych imprez promujących bursztyn, pokazujących historię, kulturę i sztukę nierozerwalnie związaną ze "Złotem Bałtyku". Corocznie wydarzeniu towarzyszy także konferencja naukowa poświęcona szeroko pojętym zagadnienieom zwiaznym z bursztynem.

Fot.www.polawianiebursztynu.pl