Sezon letni 2013 na gdańskich kąpieliskach rozpoczęty!

0
1349
views

1 lipca, wraz z rozpoczęciem wakacji, wystartował sezon na gdańskich kąpieliskach. Do dyspozycji odpoczywających oddanych zostało siedem plaż strzeżonych. Bezpieczeństwa strzeże na nich 60 ratowników oraz skuter, sześć łodzi motorowych, quad i 4 kajaki morskie.

Potwierdzeniem najwyższej jakości kąpielisk są przyznane w tym roku cztery Błękitne Flagi. Powieją one nad kąpieliskami w Jelitkowie, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi i Sobieszewo.

Od kilku lat gdańskie plaże szczycą się certyfikatem Błękitnej Flagi. Na sezon 2013, oprócz Jelitkowa, Brzeźna i Stogów, międzynarodowe wyróżnienie otrzymało kąpielisko Sobieszewo.

Jednym z wymogów programu Błękitna Flaga jest zapewnienie przez gestora odpowiedniej infrastruktury rekreacyjnej. Na plażach powstaną wiec dwa place zabaw oraz dziewięć punktów z przeznaczeniem na sport i rekreację. Na końcu Al. Gen. J. Hallera mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z nowego placu zabaw i toalety ogólnodostępnej, które powstały przy nowej restauracji.

Czyste plaże

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku odpowiada za sprzątanie gdańskich plaż na odcinku od granicy Gdańska z Sopotem do Świbna, na długości 23 km. Wyłoniony w przetargu Zakład Remontowo – Budowlany "BROMIX" sprząta plaże codziennie, mechanicznie i ręcznie oraz zajmuje się ustawianiem i opróżnianiem pojemników na śmieci.
W ścisłym sezonie letnim, tj. w lipcu i sierpniu, sprzątanie odbywa się nad ranem oraz w ciągu dnia, do godziny 20.
Wszelkie zauważone przypadki zaśmiecania gdańskich plaż można zgłaszać bezpośrednio ratownikom lub przekazać pod numerem tel. 58 524-18-5158 524-18-51.
Infrastruktura

Do dyspozycji mieszkańców i turystów przygotowano:
•    kosze przy każdym wejściu na plażę po 2 szt. i co 100 m na plaży, w obrębie kąpielisk częściej
•    12 przebieralni
•    8 kładek dla osób niepełnosprawnych oraz opiekunów z wózkami dziecięcymi –
•    natryski: Brzeźno, Stogi, Jelitkowo, Sobieszewo
•    zjeżdżalnie: Jelitkowo, Brzeźno
•    punkty gastronomiczne: 5 (ze sportem i rekreacją)
•    punkty sportowo-rekreacyjne i wypożyczalnie leżaków
•    4 boiska do piłki nożnej, w tym 3 nowe oraz 14 boisk do siatkówki; ponadto na każdym kąpielisku będzie możliwość bezpłatnego wypożyczenia niezbędnego sprzętu; w Brzeźnie dodatkowo oświetlone.

Fot. Fotolia.pl