Nie bierz auta na plażę

0
1626
views

Gdańskie kąpieliska w sezonie wakacyjnym przyciągają nie tylko tłumy turystów, ale też licznych mieszkańców naszego miasta. I jednym i drugim przypominamy, że wakacje to dobry czas, by dać odpocząć samochodom. A na plażę wybrać się rowerem, lub komunikacją miejską.

Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Sobieszewo i przystań jachtowa Marina Gdańsk – wszystkie te gdańskie kąpieliska zostały w tym sezonie odznaczone międzynarodowym znakiem Błękitnej Flagi. Oznacza to, że spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania, informacji ekologicznej oraz bezpieczeństwa.

Wszystkich, którzy planują wycieczkę na plażę zachęcamy do odwiedzania strony internetowej http://www.kapieliskagdansk.pl/. Na stronie tej znajdują się informacje o wszelkich atrakcjach dostępnych na gdańskich kąpieliskach (w tym sezonie są to m.in. „plażowe biblioteki”, gdzie można zaopatrzyć się w lektury umilające plażowanie). Strona podaje też na bieżąco informację o temperaturze wody i powietrza na każdym kąpielisku, i o tym czy kąpiel jest dozwolona (biała flaga) czy zabroniona (czerwona).

Wybierającym się na kąpieliska przypominamy też, że w sezonie letnim obowiązuje specjalny – plażowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Linie tramwajowe zwyczajowo zmierzające w kierunku plaż jeżdżą z większą częstotliwością. Uruchomiono również dodatkowe linie, dzięki którym nad morze można bez przesiadek dojechać z Siedlec i Gdańska – Południe. Działa też linia autobusowa 606 z centrum do Twierdzy Wisłoujście i na Westerplatte. Szczegółową informację o trasach oraz rozkłady jazdy komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie http://www.ztm.gda.pl/. Można też skorzystać z wyszukiwarki połączeń http://info.zkm.pl. Natomiast aplikacje http://m.ztm.gda.pl i http://www.mobile.zkm.pl, uruchomione w telefonie komórkowym, pokazują na bieżąco za ile minut na danym przystanku pojawi się oczekiwany pojazd.

Niekwestionowane walory komunikacji miejskiej, to przede wszystkim oszczędność paliwa, krótszy czas dojazdu, a także komfort podróży – 100% autobusów jeżdżących po Gdańsku to pojazdy niskopodłogowe, z czego 80% wyposażonych jest w klimatyzację. Klimatyzowane są również gdańskie tramwaje PESA.

Na każde z gdańskich kąpielisk można też szybko i wygodnie dojechać rowerem – trasy rowerowe umożliwiają dojazd do plaż z niemal każdego miejsca w Gdańsku. Aktualna mapa infrastruktury rowerowej dostępna jest na stronie http://www.rowerowygdansk.pl/.

Warto dodać, że przy wszystkich wejściach na plażę, począwszy od Parku Brzeźnieńskiego po granicę z Sopotem, znajdują się parkingi rowerowe.  Parking z 30 miejscami postojowymi dla rowerów powstał także przy plaży na Stogach, tuż obok budynku Centrum Ratowniczego MOSiR. Część parkingów np., ten przy molo w Brzeźnie, jest zadaszona.

Spragnionym po rowerowej przejażdżce przypominamy, że przy wejściach na plażę nr 50, 63 i 71, przy molo w Brzeźnie i przy ul. Brzeźnieńskiej (na wysokości skrzyżowania z ul. Młodzieży Polskiej) znajdują się zdroje z wodą pitną.

Nad bezpieczeństwem jednośladów i ich właścicieli w pasie nadmorskim czuwają rowerowe, piesze i zmotoryzowane patrole Straży Miejskiej. We wszystkie wakacyjne weekendy po nadmorskich drogach rowerowych porusza się również rowerowy patrol ratowników medycznych ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”.

A zatem – miłej podróży i do zobaczenia na plaży!

Fot.gdansk.pl