Mikrobusy dla niepełnosprawnych

0
1060
views

Miasto podaruje toruńskim organizacjom pozarządowym dwa mikrobusy do przewozu osób niepełnosprawnych. To już kolejny taki podarek, gdyż dwa wozy przekazano w ubiegłym roku.

Pod koniec maja 2013 r. miasto kupiło dwa nowe mikrobusy marki Renault do przewozu osób niepełnosprawnych. Zastąpią one zakupione w 2004 r. volkswageny transportery. W lipcu urząd miasta ogłosił nabór wniosków na przejęcie starych wozów. Mogły je składać NGO-sy prowadzące działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

W wyniku naboru ustalono, że jeden mikrobus zostanie przekazany Fundacji SYMULAKRUM, a drugi JESTEM Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia.

Warto pamiętać, że miasto od lat pomaga w transporcie osób niepełnosprawnych. Usługi przewozowe świadczone są w dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godz. 6.30-20.00 oraz w soboty, niedziele i święta w godz. 7.00-18.00  przez cały rok kalendarzowy, a w pierwszą sobotę miesiąca w godz. 7.00-22.00. Zgłoszenia osób zainteresowanych przewozami  są przyjmowane bezpośrednio przez przewoźnika pod nr tel 56 648 83 66 lub 191 96. Prawo do korzystania  z przewozów mają osoby z widoczną dysfunkcją narządu ruchu, w pierwszej  kolejności na wózkach inwalidzkich i niewidome wraz z opiekunem. 90% kosztów pokrywa ze swojego budżetu miasto, a pasażerowie tylko pozostałe 10 %. Przewiduje się, że w 2013 roku z miejskich przewozów skorzysta ok. 12 tys. osób niepełnosprawnych.