Eksport na rynki wschodzące szansą dla Polski

0
985
views

Analitycy Fitch Polska uważają, że polska gospodarka w przyszłym roku będzie się rozwijać w tempie 2.3 procenta. W rozwoju tym pomóc ma eksport na rynki wschodzące, w tym afrykańskie, oraz rosnący popyt wewnętrzny.

 

– Do tej pory głównym czynnikiem wzrostu był eksport – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prezes Fitch Polska Piotr Kowalski. – W tej chwili widać, że konsumpcja wewnętrzna zaczyna się odbijać. Czas pokaże, czy wynika to ze zbliżającego się okresu świątecznego, czy jest to długotrwały trend.

 

Zdaniem Kowalskiego polska gospodarka za granicą jest lepiej postrzegana, niż postrzegają ją sami Polacy.

 

– Jeśli spojrzymy na to, jakie jest zainteresowanie polskimi obligacjami, albo pójdziemy na seminaria, w których uczestniczą zagraniczne banki lub inwestorzy, to zobaczymy, że mają o naszej gospodarce znacznie lepsze zdanie niż my sami – mówi prezes Fitch Polska.

 

Wynika to z tego, że chociaż obecny wzrost polskiego PKB jest niższy niż w latach wcześniejszych, to i tak przewyższa ten, który odnotowują kraje zachodnioeuropejskie.

 

– Są kraje na świecie czy w regionie, które chętnie by widziały u siebie tego typu wzrost i to jest jeden z punktów odniesienia inwestorów zagranicznych – tłumaczy Kowalski. – Nie oznacza to, że nie widzą problemów, które w Polsce istnieją, jednak oceniają sytuację bardziej optymistycznie niż my sami.

Dziś Główny Urząd Statystyczny poda szacunkowe wstępne dane na temat PKB w III kwartale. Ekonomiści oceniają, że wzrósł on o 1,6 proc.

 

Michał Lisiak