W Gdańsku kluczowa jest lokalizacja i niska cena

0
1312
views

Dla kupujących mieszkania w Gdańsku kluczowymi czynnikami wyboru nadal jest niska cena i dobra lokalizacja. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, koszty nabycia nieruchomości od kilku miesięcy utrzymują się na zbliżonym poziomie i nie powinny wzrosnąć do końca roku.

To dobra wiadomość dla osób spieszących się z zakupem, chcących nabyć nowe lokum jeszcze na starych warunkach kredytowych.

 

Stabilne ceny nieruchomości

Choć od blisko trzech miesięcy obserwujemy wzrost cen nieruchomości, ostatni miesiąc przyniósł nieznaczne obniżki. Od blisko roku wartość lokali utrzymuje się bowiem na mniej więcej stałym poziomie i wynosi około 5 300 PLN za metr kwadratowy. – Obecnie ponad 70 proc. mieszkań
w Gdańsku można kupić za mniej niż 6 000 PLN za mkw.
– podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Najtańsze mieszkania kosztują od 3 000 do 4 000 PLN za metr kwadratowy, choć ich wybór jest mocno ograniczony. Z kolei te najdroższe, w cenie powyżej 10 000 PLN, są na Pomorzu rzadkością.

 

O zakupie decyduje cena i lokalizacja

Dla gdańszczan kupujących mieszkania najważniejsze są dwa kryteria – niska cena i dobra lokalizacja. Położenie nieruchomości ma znaczenie przede wszystkim dla inwestorów planujących czerpać zyski z wynajmu. Najlepiej usytuowane lokale to te w niewielkiej odległości od uczelni czy centrum lub też na samej starówce. Nawet wysokie ceny ofertowe nieruchomości w Starym Mieście, nie zniechęcają inwestorów do zakupów. – Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, których na rynku zaczyna brakować – twierdzi Piotr Lewicki, ekspert Metrohouse. – Wiąże się to z ożywieniem sprzedaży. Wielu kupujących chce zdążyć przez nowym rokiem, kiedy to banki przestaną kredytować zakupy na 100 proc. wartości nieruchomości.

 

Raty kredytów w dół

Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty nowo udzielanych kredytów są dużo niższe niż w ubiegłym roku. – Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z faktu, że zwykle mniej płacimy za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Gdańsku, spadła od września 2012 r. aż o 441 PLN – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Dla porównania, największą obniżkę rat odczuli mieszkańcy stolicy (642 PLN), najmniejszą zaś łodzianie (330 PLN).

 

 

 

zarowkamarketing.pl