Polskie śmigła do elektrowni wiatrowych

0
2198
views

Na Śląsku, w Żorach – Warszowicach, powstała fabryka łopat do wiatraków, produkowanych dla elektrowni wiatrowych. W firmie produkowane będą łopaty śmigieł typu EU116 (56 metrów, waga 15 ton) i EU120 przeznaczone do turbin wiatrowych o mocy 2.5 – 3 MW.

Łopaty będą eksportowane do wielu krajów świata. Popyt na tego typu akcesoria oznacza wyraźnie, iż zainteresowanie odnawialną energią pozyskiwaną dzięki wiatrowi, rośnie.

 

Fabryka w Żorach to kolejny oddział niemieckiej firmy Euros. Budowa hali produkcyjno magazynowej kosztować będzie 40 milionów złotych. Po zakończeniu budowy firma ma w planach dalsze powiększanie zakładu i zwiększanie asortymentu produkcji.

 

Pierwsze łopaty do śmigieł powstaną w polskim zakładzie już w lipcu. Ich odbiorcą będzie niemiecka firma, a łopaty trafią na rynek europejski (między innymi do Niemiec i do Finlandii). Firma zamierza także walczyć o polski rynek.

 

Łopaty, produkowane przez firmę Euros, pracują już w Szwecji, Estonii, Francji, Niemczech, Japonii, Stanach Zjednoczonych i w Argentynie. Być może w związku z budową zakładu, Polska dołączy do tego grona.

 

Produkowane w Polsce łopaty mają odpowiadać tendencji w światowej energetyce, zgodnie z którą buduje się wiatraki o mocy 2.5 – 3 MW.
Polski oddział firmy Euros współpracował również przy tworzeniu osiemdziesięciometrowych łopat do wiatraków offshore (morskich), przeznaczonych do elektrowni wiatrowych morskich, o mocy do 7 MW. Taka elektrownia wiatrowa powstaje w Sassnitz na Rugii.

Formy do produkcji tych wiatraków powstały w polskim oddziale firmy Euros.

 

www.Zd24.pl, ML