Belka: banki w służbie dla gospodarki

0
1237
views

Polski system bankowy jest zdrowy i powinniśmy być z niego dumni – mówił dziś prezes NBP Marek Belka podczas Forum Bankowego. Skrytykował jednak bankowców za nieetyczne zachowania. Apelował, by banki były dla gospodarki dobrym sługą, a nie złym panem.

Prezes Belka pozytywnie ocenił polski system bankowy, który jest chyba najbliższy temu, który chcielibyśmy mieć. Na tle swoich kolegów z UE, jestem dumny, że w Polsce mamy taki system bankowy – stwierdził.

Szef NBP pokusił się jednak o ostrą krytykę bankowców, którym zarzucał liczne nieetyczne zachowania. Jak wskazał, w efekcie takich zachowań mogą być one groźne dla banków oraz całego społeczeństwa. Wymienił tu m.in. kredyty mieszkaniowe w walutach obcych.

Kredyty walutowe, które są jak społeczna tykająca bomba. Nie dajmy się oszukać, że one nie mają żadnego znaczenia, że ludzie je spłacają, a wy jakość sobie radzicie z finansowaniem tych kredytów () Nie możemy tak po prostu zostawić tego problemu na najbliższe 20 lat. Usiądźcie między sobą i zaproponujcie jakieś innowacyjne rozwiązanie (…)

To nie jest problem, obok którego powinniśmy przejść obojętnie – podkreślił prof. Belka, zwracając się do obecnych na sali bankowców.

 

PAP