Co dalej z naszymi emeryturami?

0
1327
views

Problemy z ZUS-em, zamieszanie wokół OFE oraz niepokojące prognozy ekonomistów na przyszłość sprawiają, że wielu z nas zaczyna z niepokojem myśleć o swej emeryturze. Osoby chcące zapewnić sobie godne warunki życia na starość już teraz zaczynają szukać metod skutecznego oszczędzania.

Przyszłościowe inwestycje

Wielu Polaków straciło nadzieję na otrzymanie godnej emerytury z ZUS-u. Niepewna przyszłość OFE sprawiła, że wzrosło zainteresowanie tymi inwestycjami, które w przyszłości mogą przynieść spory zysk. W co najchętniej inwestują przyszli emeryci? Zgodnie z prognozami ekspertów Polacy najchętniej kupują nieruchomości oraz grunty rolne. W taki sposób zabezpiecza się aż 18% badanych przez CBOS i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. Niestety z takiego zabezpieczenia na starość mogą skorzystać ci, którzy już teraz mogą pochwalić się sporym kapitałem. Co zrobić w przypadku jego braku?

Trzeci filar staje coraz bardziej popularny

Ci, którzy są w stanie systematycznie oszczędzać, mogą wiele zyskać dzięki Indywidualnym Kontom Emerytalnym. Trzeci filar to szansa na zysk znacznie większy niż ten, którego można się spodziewać w przypadku tradycyjnych kont oszczędnościowych oraz lokat. IKE to produkty bankowe bardzo podobne do tradycyjnej lokaty, jednak długi czas ich trwania oraz korzystne oprocentowanie pozwalają na znacznie skuteczniejsze pomnażanie kapitału i jego ochronę przez inflacją. Takie produkty bankowe cieszą się wielkim zainteresowaniem i zaufaniem, a zdaniem większości Polaków są najbezpieczniejszym sposobem oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Inne formy oszczędzania

Wśród innych form oszczędzania na emeryturę sporą popularnością cieszą się też fundusze inwestycyjne proponowane np. przez Idea Bank. Mogą się one okazać źródłem dodatkowych pieniędzy na emeryturze, jednak wiąże się z nimi spore ryzyko inwestycyjne. Dla osób, które chcą cieszyć się pewnym zyskiem, nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rachunków maklerskich, których prowadzenie wymaga i wiedzy, i większego kapitału. Bezpieczniejszą formą oszczędzania są polisy na życie, które już kilka lat temu pojawiły się w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. I one wiążą się z pewnym ryzykiem, dlatego korzystanie z nich zalecane jest tylko jako „dodatek” do tradycyjnych rachunków prowadzonych z myślą o emeryturze.

 

Oszczędzanie z myślą o emeryturze to nie kaprys, lecz podstawa dla każdego, kto chce jesień życia spędzić w godnych warunkach. Trzeci filar oraz inne dodatkowe rachunki oszczędnościowe lub inwestycyjne mogą pomóc w zgromadzeniu kapitału na przyszłość i uchronić przed problemami finansowymi. Im wcześniej zacznie się na nich odkładać, tym większe zyski można osiągnąć.

 

pl