Dzięki Rosji będzie przełom w sprawie gazu łupkowego.

0
1401
views

Brytyjski premier David Cameron podkreślił po zakończeniu szczytu atomowego w Hadze, że gaz łupkowy, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i innych krajach UE, może być istotnym czynnikiem na drodze do niezależności energetycznej od Rosji.

Cameron stwierdził, że obowiązkiem brytyjskich władz jest zmierzać do maksymalnej niezależności energetycznej. Gaz łupkowy może być jednym z elementów tej niezależności.

Wyraził zrozumienie wobec obaw towarzyszących technologii wydobywania gazu łupkowego z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego. Zaznaczył jednak, że najlepszym sposobem przekonania krytyków gazu łupkowego będzie jak najszybsze rozpoczęcie poszukiwań na dużą skalę i pokazanie, jak ten proces wygląda w praktyce.

Cameron zapowiedział jednocześnie, że przed końcem tego roku powinno już działać kilka odwiertów poszukiwawczych w Wielkiej Brytanii. – Będziemy mogli pokazać, jak one funkcjonują i jestem pewien, że entuzjazm wobec gazu łupkowego wzrośnie. Pokażemy, że jest to dobra technologia, która przyniesie naszemu krajowi korzyści – powiedział.

 

pap