17 mln Polaków zadecyduje o swoich emeryturach

0
1050
views

Do końca lipca mamy czas na decyzję czy dalej oszczędzać w otwartych funduszach emerytalnych. 16,7 mln klientów OFE musi wybrać, czy do ZUS trafi cała ich składka emerytalna, czyli 19,92 proc. pensji, czy tylko 16,6 proc., a reszta (2,92 proc.) nadal będzie płynąć na ich konta w funduszach.

 Możliwość takiego wyboru wynika z przeforsowanej w ubiegłym roku przez rząd Donalda Tuska ustawy zmieniającej system emerytalny. Najważniejszym jej efektem było przejęcie przez państwo ponad połowy oszczędności zgromadzonych przez przyszłych emerytów na kontach w OFE.

Jednocześnie klientom funduszy dano wybór. Ci, którzy chcą pozostać w OFE, muszę o tym powiadomić ZUS. Jeśli decyzji nie podejmą, ich składki zostaną automatycznie w całości skierowane do państwowej instytucji.

Czym się kierować przy wyborze? – To kwestia bardzo indywidualna. Podstawowym kryterium przy takiej decyzji powinno być rozproszenie ryzyka, czyli lokowanie oszczędności w różnych instytucjach i na różnych rynkach – uważa dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Więcej w "Rzeczpospolitej".