Przed wyjazdem na majówkę?

0
1510
views

Długi weekend na początku maja to idealna okazja, aby spędzić ten czas na krótkim odpoczynku gdzieś poza miastem. Wiele osób decydując się na wyjazd w góry, nad morze lub na mazury, jako swój środek transportu wybierze auto. O czym powinien pamiętać kierowca przed wyruszeniem w trasę?

Sprawdź swoje auto
Wybierając samochód jako środek transportu na dłuższą trasę, należy zadbać o sprawdzenie jego stanu technicznego. Auto, którym będziemy się poruszać, może być uruchomione nawet przez kilkanaście godzin, dlatego ważne jest, aby nie doszło do niebezpiecznej usterki podczas jazdy, której wystąpienie mogłoby skończyć się tragicznie.

Podstawowym krokiem jest sprawdzenie, czy w dowodzie rejestracyjnym auta znajduje się stempel z ważnym przeglądem technicznym. Następnie należy upewnić się, czy wszystkie światła na wyposażeniu samochodu są sprawne oraz czy opony i ich bieżniki nie są w stanie nadmiernego zużycia. Ważne jest również zwrócenie uwagi na stan hamulców. Jeśli niedawno niepokoił nas dziwny pisk lub nietypowe zachowanie samochodu podczas hamowania, należy udać się do warsztatu. Możliwe, że klocki hamulcowe lub też inna część układu hamulcowego uległa zużyciu.

Trzeba również zajrzeć pod maskę i dokładnie sprawdzić poziom płynów w samochodzie. Niski poziom oleju może doprowadzić do zatarcia silnika, a zbyt mała ilość płynu chłodniczego do przegrzania się samochodu. Usterka na trasie może skutkować niepunktualnym dotarciem do celu, a nawet nieszczęśliwym wypadkiem.

Uważaj na mandaty
Długi weekend to okres wzmożonych kontroli policji na naszych drogach. Funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo podróżujących kontrolują prędkość pojazdów, ich stan techniczny oraz trzeźwość kierowców. – W zeszłym roku, liczba potwierdzonych kontroli prędkości w systemie Yanosik, występujących w okresie weekendu majowego, wyniosła ponad 5 tys. – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik. – Wnioskując z naszych danych, bez wątpienia możemy stwierdzić, że jest to okres w którym łatwiej otrzymać mandat. – dodaje.

Duża liczba kontroli policji na drogach nie powinna być zaskoczeniem dla kierowców. Policjanci, co roku w okresach wzmożonego ruchu drogowego organizują akcje poprawiające bezpieczeństwo na naszych drogach. – W okresach świątecznych oraz podczas długich weekendów odnotowujemy w systemie wzrost aktywnych użytkowników. Tego roku w Święta Wielkiej Nocy, w godzinach szczytu z systemu korzystało ponad 85 tys. unikalnych użytkowników. – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl.

Jedź bezpiecznie
Majówka to dla wielu osób wyczekiwany z utęsknieniem czas relaksu, któremu bardzo często towarzyszy konsumpcja alkoholu. Sytuacją niedopuszczalną jest, aby osoba wsiadająca do auta z intencją jego prowadzenia była w stanie nietrzeźwym lub na kacu. Osoby wyruszające w długą trasę powinny pamiętać o rozważnym zachowaniu podczas jazdy. Kierowca, który wie, że spędzi za kółkiem kilka następnych godzin powinien jechać będąc wyspanym oraz wypoczętym.

Zmęczenie za kółkiem lub jazda na podwójnym gazie może być tragiczna w skutkach dla samego kierowcy, jego pasażerów oraz innych użytkowników ruchu. Nie bez powodu długi weekend jest okresem zintensyfikowanych kontroli drogowych. – W 2013 w okresie samego długiego weekendu majowego od użytkowników z całej Polski odnotowaliśmy w systemie przeszło tysiąc zgłoszeń kolizji drogowych. – mówi A. Kaźmierczak.

creandi.pl