Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie

0
1942
views

Zastanawiasz się nad swoimi szansami na uzyskanie kredytu hipotecznego w przypadku, gdy pracujesz na umowę zlecenie? Sprawdź, czy i który bank jest w stanie wydać pozytywną decyzję kredytową.

Kredyt hipoteczny jest produktem kredytowym, który przez banki przyznawany jest w oparciu o dość restrykcyjne zasady. Biorąc pod uwagę kwoty zobowiązania oraz okres kredytowania – nie ma się czemu dziwić. Dlatego każdy potencjalny kredytobiorca poddawany jest wnikliwej analizie – nie tylko pod kątem zdolności kredytowej oraz wiarygodności. Istotną rolę może odgrywać także forma zatrudnienia. Sprawdź, jak wygląda zależność: kredyt hipoteczny a umowa zlecenie.

Kredyt hipoteczny tylko dla zatrudnionych na umowę o pracę?

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, faktycznie jakiś czas temu banki respektowały przede wszystkim dochody uzyskiwane na podstawie umowy o pracę – najlepiej na czas nieokreślony. Podejście instytucji finansowych sporo się w tej kwestii zmieniło, co wynikało ze specyficznej sytuacji na rynku pracy.

Pracodawcy, z uwagi na dość wysokie koszty umów o pracę, coraz częściej zatrudniają na podstawie umów cywilnoprawnych – w tym umowy zlecenie. To wymusiło na bankach zmianę podejścia do warunków udzielania kredytów hipotecznych – w przeciwnym razie liczba zaciąganych kredytów znacznie by zmalała. Szacuje się bowiem, że obecnie na podstawie umowy zlecenie zatrudnionych jest ok. 8% Polaków.

Banki akceptują umowę zlecenie

Jeżeli z pracodawcą podpisałeś umowę zlecenie i ma ona charakter cykliczny, masz duże szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Taką formę zatrudnienia dopuszcza większość banków, np. Bank BPS, ING Bank Śląski, mBank.

Trzeba jednak spełnić dodatkowe kryteria, związane nie tylko z wysokością osiąganych dochodów, ale dotyczących zachowania ciągłości podpisanej umowy z pracodawcą. I w tym przypadku należy sprawdzić warunki poszczególnych banków – każda instytucja może mieć własne wymagania co do minimalnego okresu ciągłości umowy. Chociaż może zdarzyć się opcja 6-miesięcznego okresu ciągłości umowy, najczęściej spotykany jest okres 12 miesięcy.

Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny?

Dobry kredyt hipoteczny to oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań konkretnego kredytobiorcy. Dlatego warto zestawić proponowane przez banki rozwiązania – dzięki porównywarce kredytów gotówkowych porównasz najlepsze kredyty online, w tym kredyty hipoteczne.

Wybierając kredyt mieszkaniowy, zwróć uwagę m.in.:

  • wymagane formalności
  • akceptację umowy o dzieło
  • maksymalny dostępny poziom LTV (poziom finansowania nieruchomości)
  • warunki finansowe.

Im więcej parametrów porównasz, tym większe szanse na wybór najbardziej optymalnej oferty kredytowej. Przeczytaj też inny artykuł „Kredyt hipoteczny – ile muszę zarabiać?”