Kobiety przyciągane do mężczyzn w czerwonym

0
1328
views

Najnowsze badania z uniwersytetu w Rochester są zadziwiające. Czy rzeczywiście wystarczy iść na zakupy i być przez to bardziej atrakcyjnym w oczach kobiet kupując ubranie w odpowiednim kolorze?

 

"Odkryliśmy, że kobiety widząc mężczyzn w kolorze czerwonym, określają, że jest bardziej prawdopodobne, że będzie potrafił zarabiać pieniądze i wspinać się po drabinie społecznej.I to jest ten aspekt wysokiego statusu, który przyciąga kobiety", mówi Elliot – autor eksperymentu

 

Dlaczego wysoki status przyciąga kobiety? W dzisiejszych czasach w porównaniu do sytuacji jaka była 40 tysięcy lat temu mięśnie nie wystarczą, by dać kobiecie bezpieczeństwo i zapewnić przetrwanie potomkom.

 

Dlaczego akurat czerwony? Autorzy badania skupili się również obok biologicznego na kulturalnym. W społeczeństwach ludzkich na całym świecie, czerwony tradycyjnie jest częścią insygniów władzy bogatych i wpływowych. W starożytnych Chinach, Japonii i Afryce Subsaharyjskiej wszystkie wykorzystywane żywe odcienie były oznaką dobrobytu i związane z podwyższonym statusem. Nawet dzisiaj wielu biznesmenów, polityków nosi czerwony krawat, aby wykazać ich pewność oraz władze.

 

Gwiazdy i celebryci pojawiają się na dużym czerwonym dywanie. I analogicznie jak w przypadku artykułu o czerwonym jako kolor warunkujący reakcje mężczyzn, w przypadku kobiet również dochodzi do atawistycznych reakcji biochemicznych i behawioralnych. Dla potrzeb badania odpowiedzi udzielało 288 kobiet i 25 mężczyzn o orientacji heteroseksualnej lub bi. Oceniali oni fotografie 7 mężczyzn.

 

Pierwsze było zdjęcie, w którym ramka miała kolor czerwony lub biały. Uczestnicy odpowiadali na pytania typu: "Jak myślisz, czy ta osoba jest atrakcyjna?" W kilku kolejnych eksperymentach, koszula człowieka na fotografii cyfrowej była w kolorze czerwonym lub innego koloru. Uczestnicy oceniali na zdjęciu człowieka, jego status i atrakcyjność, a także ich gotowość do randki, całowania, i angażowania się w inne czynności seksualne z daną osobą.

 

Również oceną objęto życzliwość i ekstrawersje. Naukowcy odkryli, że efekt czerwonego koloru był ograniczony do statusu i romantyczności: czerwony człowiek wydaje się mocniejszy, atrakcyjniejszy i bardziej pożądany, ale nie czyni to człowieka ani bardziej sympatyczniejszym, miłym, czy towarzyskim. Efekt był stały i utrzymywał się w różnych kulturach: studentów w Stanach Zjednoczonych, Anglii,Niemczech, Chinach i wszyscy mężczyźni byli oceniali jako bardziej atrakcyjni w kolorze czerwonym.

 

Opracowanie na podstawie: University of Rochester Paweł Kapała www.MoreKnowledge.pl