Warszawski Bieg Serca

0
1381
views

Kampania „Ciśnienie na życie” wesprze uczestników I Biegu Serca! Już 7 września 2014 roku na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek odbędzie się I Bieg Serca – akcja organizowana przez grupę Spartanie Dzieciom. Dzięki niej, każdy kto przebiegnie choć jedno okrążenie, wesprze leczenie i rehabilitację niepełnosprawnych dzieci.

Na miejscu nie zabraknie także organizatorów kampanii „Ciśnienie na życie”, którzy zbadają ciśnienie tętnicze krwi oraz wiek serca uczestników biegu i wszystkich chętnych, którzy pojawią się na miejscu w dniu wydarzenia.

Bieg serca to nietypowa akcja organizowana po raz pierwszy przez grupę Spartanie dzieciom. Każdy, kto weźmie udział w biegu może pokonać dowolną liczbę okrążeń i tym samym wesprzeć leczenie i rehabilitację niepełnosprawnych dzieci – pojedyncze okrążenie to 5 zł przekazane przez partnerów akcji na wspomniany cel.

Inicjatywa wydarzenia oprócz pomocy dzieciom, propaguje aktywność fizyczną, do której zachęcają również organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie”. W związku z tym podczas I Biegu Serca nie mogło zabraknąć także jej przedstawicieli. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek będzie czekał wykwalifikowany personel medyczny kampanii, który zbada poziom ciśnienia tętniczego krwi, a za pomocą innowacyjnej aplikacji sprawdzi wiek serca każdej zainteresowanej osoby.

Aplikacja „wiek serca” pozwoli sprawdzić, czy u badanej osoby istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Pojawia się ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie niwelował czynniki ryzyka zawału serca i udaru mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.

„Mam nadzieję, że umożliwienie wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca” – zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz wieku serca podczas I Biegu Serca, odbędą się 7 września na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek w godzinach 10:00 – 16:00.

 

***

Informacje o Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na życie

Polfa Warszawa Grupa Polpharma jest sponsorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciśnienie na życie”. Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku „Profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków”, tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie. Ponad połowa badanych uważa, że kontrolę można rozpocząć po 50. roku życia lub dopiero po wystąpieniu zawału serca lub udaru, albo w ogóle nie wie, kiedy należy zacząć kontrolować ciśnienie. Panuje też przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia. Wyniki raportu pokazują, że wiedza o nadciśnieniu jest niekompletna i konieczna jest dalsza edukacja w tym zakresie.

 

Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie jak największej liczby pomiarów ciśnienia krwi oraz badań wieku serca. W 2013 r. w ramach kampanii udało przeprowadzić się ponad 250 tys. pomiarów. W 2014 r. badania będą wykonywane w centrach handlowych, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych.

 

Biuro prasowe kampanii