Czy zawsze jest tak jak nam się wydaje?

0
1359
views

Często bez zastanowienia wypowiadamy różne sądy na temat innych osób, których nawet nie znamy. Każda blondynka jest głupia a każdy chłopak w bluzie to dresiarz i chuligan.

To są stereotypy, które nieodłącznie towarzyszą naszemu życiu. Każdy z nas zna kawały o blondynkach, lekarzach, Polakach, Rosjanach i Niemcach a także, np. o murzynach.

Wywołane jest to właśnie stereotypami, co jest bardzo krzywdzące, bo przecież nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. Moja przyjaciółka jest blondynką, jest bardzo inteligentna, ładna i strasznie lubi te kawały typu: "Dlaczego blondynka…" .

To bardzo dobrze o niej świadczy, ponieważ na stereotypy należy patrzeć z przymrużeniem oka, chociaż pewnie wiele ludzi miało przykrości wywołane właśnie stereotypami.

Dlaczego w nie wierzymy? Przecież żyjemy w XXI w. ludzie są inteligentni, wykształceni, wiedzący wiele o świecie, To bardzo proste, bo tak nam jest wygodniej. Przecież łatwiej spojrzeć na człowieka i mimo, że się go nie zna powiedzieć " O on to jest Nigerii… " , albo "To Żyd…" niż przekonać się jaka ta osoba jest na prawdę. Jest to bardzo krzywdzące dla ludzi.

Osoby, które opierają się na stereotypach powinni z tym walczyć. Najlepiej już teraz, przecież o Polakach też istnieje wiele stereotypów i to niestety tych negatywnych. Jakby każdy człowiek opierał się na nich to świat stałby się nie do zniesienia.

Oczywiście posługiwanie się stereotypami ułatwia nam życie. W końcu w codziennym życiu musimy ciągle coś wybierać, o czymś decydować a tak mamy podany uproszczony schemat postępowania i to jest dobre. Nie zawsze jest tak jak nam się wydaje. Trzeba kogoś poznać, żeby ocenić jaka ta osoba jest.

Warto spojrzeć na swoje zachowanie z tej drugiej strony, przecież nie chcemy by ludzie postrzegali nas stereotypowo, przecież nie wiedzą jacy jesteśmy i jak mawia moja koleżanka " Dowcipy o blondynkach są świetne, oby nikt nie myślał tak o mnie".

 

www.ZielonyDziennik.pl, Aneta Świderska