Nauczyciele chcą podwyżek.

0
1286
views

Chcą podniesienia płacy zasadniczej – bez dodatków wynikających ze stopnia specjalizacji – o 700 złotych. W tej sprawie z szefową MEN rozmawiał przed południem przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz.

– Średnia płaca w gospodarce, określona przez GUS wynosi dzisiaj 4379 złotych a średnia wynagrodzenia nauczyciela wynikająca ze stopnia awansu zawodowego wynosi 3661 złotych, ta różnica to ponad 10 procent – mówił Sławomir Broniarz.

Jak podkreślił, argumentem za podwyżkami są wyniki w nauce osiągane przez polskich uczniów.

Szef ZNP zaprosił minister Joannę Kluzik-Rostkowską na rozmowy dotyczące między innymi podwyżek na początek marca. Pytana o postulaty nauczycieli szefowa resortu edukacji powiedziała, że na razie nie ma do czego się odnieść.

Minister Kluzik-Rostkowska przypomniała jednocześnie, że od 2004 roku znacznie wzrosło budżetowanie systemu edukacji, w tym pieniądze na pensje nauczycieli.

W ciągu 10 lat dosypaliśmy do systemu 15 miliardów złotych, a w tym czasie liczba uczniów zmalała o ponad milion, a liczba nauczycieli spadła o ponad 32 tysiące, więc mamy znacznie więcej pieniędzy w systemie przy mniejszej grupie uczniów i nauczycieli – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Przypomniała też, że pedagodzy otrzymywali podwyżki w latach 2008-2012. – To była jedyna grupa z budżetówki, która je dostawała – stwierdziła szefowa MEN.

Dokładne postulaty związkowcy mają przedstawić 2 marca w południe. Na ten termin zaplanowano rozmowy z szefową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

 

Money.pl