Trudna decyzja biznesowa

0
1282
views

Analiza ekonomiczna to niezbędny element każdej inwestycji w przedsiębiorstwie. Pomijając zakupy mało wartościowe, praktycznie przy każdej transakcji powinno się dokonać porównania możliwości, jakie oferuje nam rynek i dostawcy. To uczciwe spojrzenie na zagadnienie, które może przynieść spore oszczędności, tak ważne w świecie biznesu.

Zakup samochodu do firmy to ważny etap w poszerzaniu działalności. Bez względu na to, czy decyzja dotyczy jednego środka transportu, czy też całej floty, warto się zastanowić nad sposobem finansowania takiego zakupu. O ile przy minimalnej ilości można sobie pozwolić na zamrożenie kapitału wydając kilkadziesiąt tysięcy złotych, o tyle w przypadku zakupów flotowych jest to nieopłacalne. Czas gra na korzyść inwestora i każda złotówka, która zostaje w kieszeni może pracować na kolejne przychody. Alternatywą dla zakupu gotówkowego może być kredyt bankowy lub leasing.

Formy są podobne do siebie pod względem rozliczeń, gdyż w obu przypadkach klient jest zobowiązany uiszczać odpowiednią kwotę według uzgodnionych rozliczeń. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi czy wybrać leasing czy kredyt na samochód  Można to zrobić dopiero po przeanalizowaniu sytuacji ekonomicznej określonego przedsiębiorstwa. Jedną z podstawowych różnic, które pojawiają się w przypadku wspomnianego finansowania jest kwestia własności środka transportu. W przypadku kredytu właściciele pozostaje kredytobiorca, a formą zabezpieczenia płatności jest przewłaszczenie.

W przypadku leasingu mamy do czynienia z własnością instytucji finansowej, która udziela klientowi pełnomocnictwa na użytkowania pojazdu. Z punktu widzenia rozliczeń podatkowych korzystniejszy jest leasing, który można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu, a sam wykup stanowi podstawę do wpisania pojazdu w rejestr środków trwałych. W obu przypadkach klient jest zobowiązany do ubezpieczenia pojazdu w wymaganym zakresie oraz utrzymania dobrego stanu technicznego, który nie powoduje zbyt dużej utraty wartości środka transportu.

Oferty leasingu zawierają wiele rozszerzeń usługi, choćby o pakiety serwisowe, które umożliwiają za stosowną opłatą przeprowadzanie przeglądów serwisowych, napraw, wymiany opon, usług pomocy drogowej czy podstawienia auta zastępczego w przypadku awarii lub wypadku.