Warszawskie Dni Kawaleryjskie Wspomnienie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

0
1144
views

Szczególnie widowiskowe pokazy musztry ułańskiej, eksponowanie sztuki władania szablą i lancą oraz koncert orkiestry wojskowej, można było zobaczyć w Łazienkach Królewskich podczas obchodów majowych Dni Kawaleryjskich. Honorowym patronatem, objął tę imprezę Prezydent Polski Andrzej Duda.

Można podziwiać

 

Najpiękniej prezentowali się szwoleżerowie, potrafiący świetnie posługiwać się, szablą i lancą. Zawodnicy z całego kraju, mierzyli się w bardzo widowiskowym pojedynku. Gospodarzami tej imprezy jest legendarny 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, który najbardziej podobał się zgromadzonej tłumnie publiczności.
Swoje kawaleryjskie umiejętności, zaprezentowali także żołnierze z 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza.

W Teatrze Królewskim

 

W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, po raz pierwszy w historii zostały wręczone nagrody im. generała Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego. Wspomniane nagrody, są przyznawane w kategoriach inspirowanych tym, czym zajmował się generał. Generał Długoszewski, był nie tylko świetnym żołnierzem, adiutantem Józefa Piłsudskiego, ale też poetą, tłumaczem oraz dziennikarzem. Środowisko kawaleryjskie przyznaje więc nagrody osobom, które swoją służbą, pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii.

Zaprzyjaźnieni huzarzy

 

Swoje jeździeckie umiejętności, zaprezentowali także huzarzy węgierscy. Można było z nimi rozmawiać w języku angielskim, a zawsze mieli oni wiele ciepłych słów wypowiadanych na temat Polaków i polskich szwoleżerów.

 

Przypomnienie historii 3 Pułku

 

3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, został utworzony w lipcu 1920 roku, jako 201 Ochotniczy Pułk Szwoleżerów. Jego żołnierze, brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w której głównym dowódcą był Józef Piłsudski. Wymaszerował on na front w dniu 2 sierpnia 1920 roku i prowadził walki osłonowe od linii Bugu, aż do przedmieścia Warszawy. Do pierwszej szarży doszło pod Żurominkiem i od tej chwili pułk przeszedł do działań pościgowych, wrogiej nam Armii Siemiona Budionnego. Wsławił się on także w zagonie wojsk Michała Tuchaczewskiego, idących na Korosteń. 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich wychowaniem swoich żołnierzy, nawiązywał do tradycji 3 Pułku Lekkokonnego Polskiego Gwardii Cesarza Napoleona I.

Warto wiedzieć, iż wspomniany pułk stacjonował w Suwałkach, w tych samych koszarach, które niegdyś zajmował 2 Pawłogradzki Pułk Ułanów. Na szczególną uwagę zasługują barwy pułkowe, a jest to proporczyk srebrny z ciemnożółtą żyłką pośrodku, czapki okrągłe, posiadające otok żółty lub czerwony. W kampanii wrześniowej znajdował się wspomniany pułk ułanów, w składzie suwalskiego Batalionu Konnego.

Dwa szwadrony pułku dokonały w dniu 3 września 1939 roku, zbrojnego napadu na teren Prus Wschodnich. Pułk ten, przebił się do Puszczy Białowieskiej, następnie w składzie Oddziału Polesie, dowodzonym przez generała Franciszka Kleeberga, walczył pod Wolą Gułowską i pod Kockiem, jako ostatnim miejscem walk kampanii wrześniowej. Został on odznaczony za szczególne zasługi dla ojczyzny, Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W listopadzie 1942 roku, doszło do odtworzenia Pułku w ramach IV Inspektoratu Suwalskiego AK. Pułk ten, prowadził działania dywersyjno – rozpoznawcze w Obwodzie Augustowskim. Zakończył on swoje istnienie, składając broń wojskom Armii Czerwonej w lipcu 1944 roku w okolicach Augustowa.

 

Zostanie w naszej pamięci

 

Tak pięknej imprezy patriotycznej, nie sposób zapomnieć. Szereg wspomnień na temat szwoleżerów, oglądanie archiwalnych fotografii na zawsze zostaną w naszej pamięci.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz