Zmiana ustawy dotyczącej ochrony zwierząt doświadczalnych

0
1252
views

Od 27 maja  przepisy dotyczące ochrony zwierząt doświadczalnych ulegają zmianie, ponieważ w ustawie z 2005 r. nie zostały uwzględnione regulacje unijne. Jeśli chodzi o komisje etyczne będzie ich znacznie mniej, jednak w skład komisji wejdą przedstawiciele organizacji pozarządowych.

 

Od teraz zgodę na prowadzenie projektów, w których nie można się obyć bez doświadczeń na zwierzętach będą udzielać komisje etyczne. Będzie to 15 osobowa grupa krajowa KKE, oraz 12 osobowa grupa lokalna LKE.

Z racji tego, że ustawa ma na celu zmniejszyć cierpienie zwierząt, jak również ograniczyć ryzyko prowadzenia doświadczeń edukacyjnych czy naukowych zbędnych i nieuzasadnionych wydawanie zgody będzie opierało się na ocenie korzyści, czyli czy okażą się one większe niżeli cierpienie zwierząt.

Członkowie komisji będą współpracować także z lekarzami weterynarii, dlatego w przypadku wykazania przez lekarza nieprawidłowości w sensie wykorzystywania zwierząt zgoda na badania może zostać automatycznie cofnięta.

Jak mówi ustawa zwierzęta będą wykorzystywane do badań tylko w tych przypadkach, kiedy nie będzie można zastosować alternatywnych metod badawczych. Niemniej ustawa nakazuje ograniczenie ilości zwierząt wykorzystywanych w danej procedurze.

Dodatkowo wykorzystywane do badań zwierzęta mają być utrzymywane w warunkach odpowiednich dla ich gatunku, a dane metody badawcze ograniczają do minimum lub eliminują przedłużający się stres, cierpienie lub ból.

 

zd24