III edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu

0
2025
views

Trzy koncerty, odsłonięcie formy przestrzennej nazywającej plac przed CKK Jordanki imieniem Grzegorza Ciechowskiego, wernisaż wystawy „Ciechowski — Świetlik”, realizacja interaktywnego projektu Galerii Rusz oraz wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego — to niektóre z wydarzeń III edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego, które odbędą się w Toruniu od 15 do 18 grudnia 2016 roku.

W czwartek, 15 grudnia 2016 roku w Toruniu rozpocznie się trzecia edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego. Wydarzenie z roku na rok gromadzi coraz większe rzesze fanów związanego z grodem Kopernika artysty.

O godzinie 17.30 rozpoczną się interaktywne działania artystyczne Galerii Rusz na placu przed CKK Jordanki. Każdy z mieszkańców miasta i turystów będzie mógł współtworzyć mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu i jego twórczości (mural będzie eksponowany do poniedziałku 19 grudnia 2016 roku). Ponadto, Galeria Rusz przygotuje prace skupione na Ciechowskim i odwadze tworzenia, które będą eksponowane przez cały grudzień na 2 bilboardach w Toruniu i 5 bilboardach w Warszawie. Z kolei o godzinie 18.30 będziemy świadkami odsłonięcia formy przestrzennej nazywającej plac przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki imieniem Grzegorza Ciechowskiego.

Tego samego dnia na godzinę 19.00 w CKK Jordanki zaplanowano koncert w hołdzie patronowi Nagrody Artystycznej Miasta Torunia, zatytułowany „Obywatel GC, Tak Tak 2.0”. W skład zespołu, którego kierownikiem muzycznym i głównym aranżerem będzie znakomity producent Andrzej Smolik, wejdą jedni z najlepszych instrumentalistów, którzy od kilku lat współtworzą polską scenę alternatywną, między innymi Michał „Fox” Król, Kuba Staruszkiewicz, Dariusz „Struś” Plichta, Tomasz Duda oraz kwartet smyczkowy Jana Stokłosy.

W roli wokalistów będziemy mogli zobaczyć laureatów nagrody im Grzegorza Ciechowskiego, czyli m.in. Melę Koteluk, Misię Furtak, Julię Marcell, Błażeja Króla, Piotra Roguckiego oraz Skubasa i rapera Miuosha. 18 lat od swojej premiery album TAK! TAK! zyska nowy wymiar! Producentem wydarzenia jest Agencja Live. Bilety na wydarzenie można kupić w kasie biletowej CKK Jordanki oraz pod adresem: www.bilety24.pl/koncert/koncert-pamieci-grzegorza-ciechowskiego-28403?id=140819.

Koncert zespołu Fonetyka z projektem „Ciechowski” odbędzie się w piątek, 16 grudnia 2016 roku o godzinie 19.00 w Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

Z kolei w sobotę, 17 grudnia 2016 roku w godzinach od 10.00 do 18.00 wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w Giełdzie Winylowej dedykowanej Grzegorzowi Ciechowskiemu i wydaniom jego płyt w winylach, która odbędzie się w Centum Kultury „Dwór Artusa”. Tego dnia, o godzinie 19.00 w ACKiS „Od Nowa”, odbędzie się również promocja książki pt. „Republika. Nieustanne tango” autorstwa Leszka Gnoińskiego oraz spotkanie z udziałem autora oraz Zbyszka Krzywańskiego i Jerzego Tolaka. Tradycyjnie już, o godzinie 20.00 w ACKiS „Od Nowa” odbędzie się koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego oraz wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, która w tym roku trafi do duetu The Dumplings.

W toku dyskusji członkowie kapituły ustalili, że laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w roku 2016 zostanie zespół The Dumplings w składzie Justyna Święs i Kuba Karaś. Nagroda została przyzna za świeży, ale i wyjątkowo dojrzały literacko i muzycznie głos młodego pokolenia. Za szeroką paletę barw i znaczeń oraz intrygującą syntezę wielu kulturowych inspiracji, za zjawiskowy wokal i nowoczesną wizję szlachetnego i alternatywnego, elektronicznego popu, dla pokolenia dorastającego w XXI wieku oraz udane próby na niwie teatru, filmu i produkcji muzycznej — uzasadniał werdykt Kapituły Nagrody Mariusz Składanowski.

Tegorocznego laureata wybrała Kapituła Nagrody w składzie: Rafał Bryndal, Zbigniew Krzywański, Katarzyna Nosowska, Mirosława Pęczak, Piotr Rogucki, Mariusz Składanowski i Agnieszka Szydłowska.

18 grudnia 2016 roku, na zakończenie III edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaplanowano na godzinę 17.00 promocję albumu fotograficznego „Ciechowski — Świetlik” oraz spotkanie z Andrzejem Świetlikiem, a na godzinę 18.00 wernisaż wystawy „Ciechowski — Świetlik” prezentującej fotografie Andrzeja Świetlika.

* * *

Organizatorem III edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego jest Miasto Toruń.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna