Firmowe zamienniki części do samochodów

0
2207
views

Posiadanie samochodu wymusza na kierowcy niejednokrotne wymiany poszczególnych części eksploatacyjnych. Kiedy zachodzi potrzeba wymiany trzeba zdecydować czy zużyte lub uszkodzone części wymienić na oryginalne, czy też części zamienne od znanych marek?

Która opcja jest lepsza i dlaczego?

Z reguły to cena jest głównym symptomem, który kieruje decyzjami zakupowymi polskich kierowców. Dla niektórych liczy się jedynie najdroższy produkt, bo wg. nich tylko montaż takich części pozwala odzyskać pierwotny stan fabryczny pojazdu – często zdarza się jednak takim kierowcom przepłacać. Dla innych z kolei priorytetem jest znalezienie najtańszych zamienników, co z reguły kończy się przymusem ponownej wymiany tych części w stosunkowo niedługim odstępie czasu. Czy istnieje złoty środek?

Zamiennik jak część oryginalna?

Poszukujesz wysokiej jakości równej częściom oryginalnym, ale chcesz uniknąć wysokich kosztów ich zakupu? Istnieje sposób, by nabyć takie części zamienne znacznie taniej. Niewielu kierowców wie bowiem, że większość części dostarczanych na montaż fabryczny, to podzespoły wytwarzane przez producentów niezależnych.

Zamienniki znanych producentów, które znajdziemy na niezależnym rynku części zamiennych to z reguły podzespoły, które zostały wyprodukowane w tej samej fabryce co części oferowane w autoryzowanych serwisach. Jedyna różnica sprowadza się do braku logo producenta samochodu. Cena z kolei bywa niekiedy połowę niższa.

Polecani producenci części zamiennych

Przykładów zamienników od niezależnych producentów nie trzeba daleko szukać. Znajdziemy je w większości sklepów motoryzacyjnych. Dla przykładu części samochodowe w sklepie iParts.pl – największym sklepie motoryzacyjnym w Polsce – to w większości zamienniki od markowych, niezależnych producentów. To części polecane nie tylko przez mechaników, lecz także przez specjalistów z branży.

Producenci części zamiennych zaoferowali branży motoryzacyjnej pełen wachlarz części samochodowych. Przykłady zamienników oferowanych na aftermarket to m.in. części zawieszenia, filtry samochodowe, hamulce oraz podzespoły układu napędowego. Do najczęściej polecanych producentów części zamiennych zalicza się z kolei takie marki, jak Valeo, Bosch, Febi Bilstein oraz Sachs.

Które części najlepiej kupić?

Nie ma sensu upierać się przy zakupie części oryginalnych z autoryzowanych serwisów. Za te części zapłacimy dużo (często zbyt dużo), podczas gdy za mniejsze kwoty możemy kupić równie wysokiej jakości części zamienne. Wystarczy, że zrezygnujemy z oryginalnego opakowania i logo producenta samochodu.