Instalacje OZE w dobie kryzysu

0
1153
views

Rosnące ceny prądu oraz wyczerpywanie paliw kopalnianych zmusiły światową gospodarkę do transformacji energetycznej. Jesteśmy w jej trakcie, chociaż według wielu komentatorów, zbyt późno podjęliśmy starania, aby zdążyć przed tzw. szczytem wydobycia ropy naftowej (ang. peak oil) oraz innych nieodnawialnych źródeł energii. Decydując się na instalacje OZE (instalacje odnawialnych źródeł energii) dokładamy swoją cegiełkę do lepszego jutra. Ale to nie wszystko. Przede wszystkim wysokość rachunków za prąd zmniejsza się, a my możemy wykorzystywać w nieograniczony sposób energię promieniowania słonecznego – oszczędności i niezależność energetyczna nabierają kluczowego znaczenia.

Instalacje odnawialnych źródeł energii – siła żywiołów

W przypadku odnawialnych źródeł energii chodzi o niewyczerpywalność. Wykorzystując energię słońca mamy jej nieskończony zasób, wyłączając noce i pochmurne dni. Wiatr po prostu jest, wykluczając miejsca, gdzie jego natężenie jest znikome. Elektrownie wodne korzystają z siły płynących rzek, a energię geotermalną można pozyskiwać z miejsc, gdzie występuje odpowiednio wysoka temperatura wód podziemnych.

Jest jeszcze biomasa – odpady drzewne i z produkcji rolnej, które regularnie się wytwarzają. W celu wykorzystania biomasy do produkcji energii elektrycznej również sadzi się rośliny energetyczne – szybkorosnące.

Jak widać, odnawialne źródła energii są nieograniczone, ale dostępne pod pewnymi warunkami.

Rodzaje instalacji OZE

Instalacje odnawialnych źródeł mogą wykorzystywać energię:

  • promieniowania słonecznego (fotowoltaika, czyli panele fotowoltaiczne lub konkretniej ogniwa fotowoltaiczne),
  • wody (wodne pompy ciepła, elektrownie wodne),
  • wiatru (farmy wiatrowe),
  • biomasy (kotły na biomasę),
  • biogazu (biogazownie rolnicze),
  • ziemi, czyli energia geotermalna (gruntowa pompa ciepła),
  • powietrza (pompy ciepła powietrze-powietrze).

Instalacja fotowoltaiczna to obecnie bardzo popularne rozwiązanie pozyskiwania energii słonecznej, na które decydują się właściciele domów, bliźniaków, szeregówek, wiat typu carport oraz mieszkań z balkonami.

Jeśli chodzi o pompę ciepła i podgrzewanie wody użytkowej to najsolidniejszym rozwiązaniem jest gruntowa pompa, a najbardziej atrakcyjnym cenowo – pompa powietrze-powietrze. Kolektory słoneczne to dodatkowa możliwość pozyskania ciepła.

Niezależność energetyczna z Easy OZE – wycena instalacji OZE

Instalacje OZE to specjalność firmy Easy OZE, która wprowadziła na rynek kalkulatory wyceny i mocy instalacji fotowoltaicznej oraz innych odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Wycena instalacji OZE możliwa jest nawet w 30 sekund dzięki kalkulatorowi EASY.

Projekt instalacji OZE

Dla tych, którzy chcą poświęcić do 15 minut w celu uzyskania bardziej precyzyjnych wyników, a także otrzymać projekt instalacji OZE, firma udostępniła zaawansowany kalkulator PRO. Obie formy wyliczeń są bezpłatne dla wszystkich.

Artykuł sponsorowany