Wiosenne nawożenie trawników – czym? jak? kiedy?

0
613
views
Nawożenie trawników na wiosnę to istotny element troski i dbałości o trawę, który pozwala utrzymać jej zdrowy i soczyście zielony wygląd przez całe lato. Nawóz wiosenny na trawnik warto umiejętnie wybrać, a następnie tak w odpowiednim czasie i właściwymi narzędziami rozsypać na powierzchni trawnika. 

Nawóz wiosenny na trawnik — wybierz świadomie moc składników odżywczych 

W zależności od stanu trawnika i jego potrzeb musisz dobrać odpowiednią ilość i rodzaj nawozu. Nie ma uniwersalnego nawozu do trawników. W zależności od rodzaju gleby, rodzaju traw, warunków pogodowych i obciążenia trawnika potrzebne są inne składniki pokarmowe i odżywcze dla gleby. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest nawóz wiosenny na trawnik wzbogacony o żelazo, magnez i Humifrst tj. mieszaninę kwasów humusowych i fulwo-składników. Tego typu dodatki gwarantują wsparcie w tworzeniu silnego systemu korzeniowego, a także wpływają na zdrowy wygląd trawnika.

Jak powinno wyglądać wiosenne nawożenie trawnika? 

Bardzo istotne dla powodzenia całego procesu jest regularne nawożenie trawnika przez cały sezon wzrostu, zwykle co około 6-8 tygodni. Taka praktyka pozwala utrzymać trawnik w dobrej kondycji przez cały sezon.

Bardzo istotne jest także samo aplikowanie nawozu tak, aby zapewnić równomierne uwalnianie składników odżywczych w glebie:

  • liczyć się będzie rozłożenie nawozu równomiernie na powierzchni trawnika, aby uniknąć miejscowych przepalenia trawy lub niedoborów składników odżywczych;
  • nie warto przesadzać z dawką nawozu: więcej nie zawsze znaczy lepiej; nadmierne nawożenie może spowodować uszkodzenia trawy, a nawet zanieczyszczenie środowiska naturalnego;
  • koniecznie należy dobrać odpowiednią technikę aplikacji, można użyć rozpylacza lub rozsypać nawóz równomiernie za pomocą specjalnego rozsiewacza.
  • warto także pamiętać o wyborze dobrej pogody do nawożenia, staramy się nawozić trawnik przed deszczem lub podlewać go bezpośrednio po nawożeniu, aby składniki odżywcze mogły wsiąknąć w glebę.

Regularne pielęgnacja powierzchni trawnika

Warto oczywiście odpowiednio nawozić trawnik wiosną, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że o pielęgnacji trawnika myślimy przez cały sezon, a nie tylko na początku roku. Latem i jesienią również wskazane są różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, które pozwalają cieszyć się coraz piękniejszym trawnikiem. Konieczne jest regularne jego koszenie, nawadnianie (jeśli jest taka potrzeba), a także oczyszczanie (np. z liści lub innych zabrudzeń). Efektywność nawożenia ma ogromne znaczenie, natomiast nie jest jedynym czynnikiem, który ma wpływ na to, jak prezentuje się trawa.