Zastaw się, a wyjedź. Niemal 1 mln Polaków zaciąga pożyczkę na wakacje

0
1386
views

43% Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje – wynika z badania Barometr Providenta. Jest to wynik o 7% wyższy niż w roku ubiegłym. Coraz częściej decydujemy się wypoczywać za granicą (tego lata wybiera się tam 31% respondentów).

Wiąże się to z tym, że wzrasta nasza zamożność. Mimo tego i tak 840 tys. Polaków na wakacyjny wyjazd musi zaciągnąć pożyczkę.

Polaków ciągnie nad Bałtyk

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska: „Ponad 30% osób chce spędzić wakacje nad polskim morzem. Nieco mniej, bo niecałe 20% – w polskich górach. Najmniejszą popularnością cieszą się Mazury”.

Seniorzy relaksują się w domu

W tym roku nasz wakacyjny wyjazd będzie trwał przeciętnie 11 dni. Tylko 3% Polaków planuje wypoczynek dłuższy niż 2 tygodnie. Najkrócej na wyjeździe będą relaksować się seniorzy – średnio przez 9 dni. Jedynie 16% osób po 59. roku życia zamierza zresztą wyjechać. Co ciekawe, aż 85% badanych uważa, że wakacyjny wypoczynek będzie dla nich wystarczający i pozwoli im nabrać sił na następny rok.

Młodzi sięgają do portfela głębiej

Tegoroczny wakacyjny wyjazd będzie kosztował Polaka przeciętnie 2869 zł (o 570 zł więcej niż w roku ubiegłym). Najwięcej pieniędzy wydadzą osoby młode. „Ponad połowa z nas, dokładnie 53%, by wyjechać na wakacje, odkłada pieniądze, średnio przez 8 miesięcy. Tylko co czwarty badany może sfinansować wakacyjny wyjazd z bieżących dochodów.

Natomiast niecały milion Polaków będzie musiał zaciągnąć na ten cel pożyczkę” – informuje Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

infowire.pl