Uprawa truskawek – porady, uprawa, nawożenie

0
1483
views

Znaczenie produkcji truskawki w Polsce rośnie. Zresztą miłośników jej słodkich owoców nigdy w Polsce nie brakowało. Nic więc dziwnego, że liczba plantatorów-amatorów również wzrasta. Wiele osób bowiem pasjonuje się samodzielnym prowadzeniem ogródków, jagodników czy niewielkich sadów, a uprawa truskawek na własne potrzeby sprawia bardzo dużo przyjemności. Prowadzenie kwatery z truskawkami daje jeszcze więcej powodów do radości, jeśli sadzonki są objęte właściwą pielęgnacją i poprawnie się rozwijają. Jak rozpocząć uprawę truskawek i jak o nią zadbać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Uprawa truskawek: od czego zacząć?

Przed przyszłym plantatorem jest postawione bardzo ważne pytanie: jaką odmianę truskawki wybrać? W Polsce wysadza się ponad 30 różnych odmian truskawek,  które różnią się przede wszystkim: kształtem (mogą być bowiem okrągłe lub przypominające kształtem serce), wielkością (małe, średnie i duże) oraz czasem owocowania (niektóre owocują już w maju, inne dojrzewają dopiero w sierpniu, istnieją również odmiany powtarzające owocowanie w ciągu sezonu). Różni je także smak, ale w praktyce trudno jest zauważyć tę różnicę. Jednakże trzy wymienione wcześniej kryteria powinny stanowić podstawę wyboru odmiany, powiązaną oczywiście z docelowym przeznaczeniem owoców.

Uprawa truskawek na działce: znajdź odpowiednie miejsce

Na długo przed zakupem sadzonek warto przygotować miejsce pod uprawę truskawek. Ich kwatera powinna być wolna od wszelkiego rodzaju chwastów trwałych – rozwijającej się sadzonce trudno by było konkurować o składniki odżywcze np. z perzem. Aby upewnić się, że niepożądane rośliny nie pojawią się na poletku z truskawkami, oprócz ich ręcznego usuwania warto zastosować profesjonalny herbicyd Fusilade Forte od firmy Syngenta, który efektywnie i szybko radzi sobie z chwastami jednoliściennymi.

Pozbycie się chwastów nie jest jednak jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia przed rozpoczęciem uprawy truskawek na działce. Należy również upewnić się, że gleba, w której zakorzenią się sadzonki, ma lekko kwaśny odczyn (pH w przedziale 5,5-6,5), jest żyzna i należy do gleb raczej lekkich. Woda gruntowa nie powinna zalegać zbyt głęboko.

Ostatnim z głównym czynników korzystnie wpływających na prawidłowy rozwój truskawek jest nasłonecznienie, wspomagające przebieg procesu fotosyntezy oraz dojrzewania owoców.

Wspomaganie wzrostu, czyli nawożenie truskawek

Według doświadczonych plantatorów najlepszym nawozem dla truskawek jest obornik lub samodzielnie sporządzony kompost. Ten pierwszy można stosować z odpowiednim wyprzedzeniem przed sadzeniem truskawek – najpóźniej około 2 miesiące przed rozpoczęciem sadzenia. Kompost zaś można zadać tuż przed sadzeniem. Nie można jednak przesadzić z ilością tego typu nawozu – może on bowiem zmieniać ilości pobieranych przez truskawkę substancji odżywczych i zaburzać jej rozwój.

Wszechstronna ochrona: opryski

Oprócz wspomnianej wcześniej ochronie uprawy truskawek przed chwastami, warto je również zabezpieczyć przed insektami oraz chorobami grzybowymi, które często przyczyniają się do zniszczenia znacznej części upraw. W tym celu należy stosować specjalne opryski.

Uprawy truskawek są często atakowane przez różnego rodzaju choroby grzybowe. Do najczęściej spotykanych i jednocześnie najgroźniejszych zalicza się mączniaka prawdziwego, szarą pleśń, białą plamistość liści oraz antraknozę. Mimo że stanowią one poważne zagrożenie dla uprawy truskawek, opryski sporządzone z fungicydów dostępnych w ofercie firmy Syngenta są w stanie skutecznie chronić sadzonki przed zgubnym działaniem patogenów. Środki ochrony – Topas, Switch oraz Scorpion – działają zapobiegawczo i interwencyjnie, nie dając chorobom truskawek żadnych szans. Doskonałym uzupełnieniem ochrony upraw truskawek jest stosowanie insektycydów, takich jak Affirm.