Skarbówka będzie wyszukiwać oszustów 24 godziny na dobę

0
1436
views

Od przyszłego roku nastąpią zmiany w skarbówce. Siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę będzie pracowało 40 urzędników, których zadanie, to analiza kont bankowych firm, aby na podstawie przelewów wyszukać oszustów.

W Ministerstwie Finansów zostanie uruchomiona tzw. strefa specjalna, w jakiej znajdą się ,,wrażliwe dane’’ przelewów bankowych firm. Zespół urzędników będzie pracował nad tym, aby wyłapać podejrzane transakcje, które wskazują na wyłudzenia czy też oszustwa podatkowe.

Dodatkowo podejrzane konta bankowe będą blokowane. Kontrola kont bankowych przez fiskusa został przedstawiony w najnowszej (trzeciej) wersji projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

Zarówno banki jak także SKOK-i będą przesyłać do izby rozliczeniowej i do szefa KAS za pomocą systemu teleinformatycznego (STIR) wszelkie informacje o rachunkach, oraz przelewach między firmami czy też firmami a konsumentami.

Następnie izba rozliczeniowa dokona „wstępnej” analizy uzyskanych danych, a następnie przygotuje wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych.

W następnej kolejności owe wskaźniki zostaną przesłane do Ministerstwa Finansów.

 

 

Wiadomości, Julian Z. Pankiewicz