Auto nowe czy używane? Poznaj wady i zalety

0
1752
views

Wystarczy mieć trochę gotówki lub wziąć korzystny kredyt samochodowy, aby wyjechać z salonu wymarzonym nowym autem. Jeśli jednak mamy pewne ograniczenia finansowe, warto rozważyć zakup pojazdu z drugiej ręki.

Zanim podejmiesz decyzję, poznaj wady i zalety samochodów nowych i używanych.

Możesz zdecydować się na zakup auta nowego, ale też sprowadzonego, poleasingowego, egzemplarza testowego lub z wyprzedaży rocznika. Każde rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie, które ułatwi decyzję. Sprawdź, co będzie korzystniejsze i wybierz samochód odpowiadający Twoim potrzebom i możliwościom.

Gwarancja i przeglądy

Kupując nowe auto – za gotówkę lub na kredyt samochodowy – otrzymujesz gwarancję producenta, czyli przez kilka lat nie musisz martwić się o jego stan techniczny. Dodatkowo przez okres gwarancji przysługują mu okresowe przeglądy. Co więcej, w autach prosto z salonu stosunkowo rzadko zdarzają się usterki – na pewno częściej są na nie narażone egzemplarze używane.

Przed zakupem samochodu z drugiej lub trzeciej ręki warto wykonać jego fachową ocenę stanu technicznego, sprawdzić przebieg, historię pojazdu oraz lakier. W zasadzie jednak nigdy nie masz pewności co do kupowanego pojazdu i jego wadach ukrytych. Mimo to coraz częściej komisy oferują używane auto w dobrym stanie technicznym i gwarancją.

Ubezpieczenie i wartość auta

Jeśli zdecydujesz się na samochód nowy, musisz liczyć się z droższym ubezpieczeniem. W przypadku używanego zapłacisz mniej, gdyż znacznie niższe są koszty przywrócenia go do poprzedniego stanu. Trzeba jednak pamiętać, że auto z salonu bardzo szybko traci na wartości – już następnego dnia jest dużo mniej warte, bo aż około 10%. Dotkliwie można to odczuć w razie kolizji, wypadku czy innego uszkodzenia (powodzi, pożaru itp.).

Nowoczesne technologie i rozwiązania

Czy chociaż raz w życiu miałeś wrażenie, że znalazłeś się za sterami statku kosmicznego? Takie przeżycia wiążą się z wizytą w salonie producentów samochodów, którzy prezentują topowe modele.Nowe generacje modeli i wyposażenie z najwyższej półki, elektroniczne ułatwienia, czujniki, systemy wspomagające itd. to dla większości z nas ogromna zaleta. Są jednak także tradycjonaliści.

Mimo że nowoczesne rozwiązania zwykle są bardzo funkcjonalne, dają radość z jazdy i ułatwiają podróż w trudnych warunkach lub parkowanie, są też bardziej awaryjne. Ponadto większość pomysłów testują dopiero… kierowcy. To od ich opinii zależy, czy dane rozwiązanie będzie regularnie stosowane.

Nawet wiodący producenci wycofują się ze swoich pomysłów, jeśli nie przypadną one do gustu klientom. Jeśli szukasz auta używanego, możesz poszukać obiektywnych opinii właścicieli danego modelu, sprawdzić porównania i testy w prasie czy TV.

red