Wypłata gotówki z bankomatu za granicą – czy jest bezpieczna?

0
5449
views

Polacy coraz więcej podróżują i udają się do niemalże wszystkich zakątków świata. Podczas wyjazdów niezbędne są pieniądze, gdyż to dzięki nim można doskonale bawić się w czasie wakacji, korzystać z lokalnych atrakcji, kupować posiłki i płacić za noclegi w podróży biznesowej. Skąd wziąć gotówkę za granicą?

Wypłaty z zagranicznych bankomatów – co trzeba o nich wiedzieć?

Aby wypłacić pieniądze z bankomatu zagranicznego, wystarczy posiadać konto bankowe i kartę płatniczą w jednym z polskich banków. Warunkiem korzystania z wypłat bankomatowych zagranicznych jest posiadanie odpowiedniej karty płatniczej – nie wszystkie „plastiki” posiadają taką funkcję, o czym jest wzmianka w regulaminie do konta i dla posiadacza karty. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu pieniadzezagranica.pl.

Jeżeli karta umożliwia wypłaty w bankomatach poza granicami Polski, powinno się sprawdzić w tabeli opłat i prowizji, jakie koszty wiążą się z dokonaniem tego typu operacji. Zwykle wypłaty z bankomatów za granicą są objęte opłatą stałą, której wysokość jest niezależna od wysokości kwoty, jaką pobiera się w gotówce, oraz opłatą za przewalutowanie. Opłata za przewalutowanie jest stosunkowo niska, gdyż wiąże się wyłącznie z przeliczeniem złotówek na euro według kursu NBP z danego dnia. Jeżeli wypłaca się inną walutę niż euro, złotówki najpierw są przeliczane na europejską walutę, a dopiero euro przelicza się na liry tureckie, japońskie jeny czy kenijskie szylingi.

Ze względu na opłaty za wypłacanie pieniędzy w bankomatach zagranicznych, zwykle opłaca się jednorazowo dokonywać wypłat na kwotę wynoszącą w przeliczeniu co najmniej 100-200 złotych. Niższe kwoty mogą być objęte tak wysokimi opłatami, że w ogólnym rozrachunku za wypłatę zapłaci się do banku niemalże drugie tyle, co otrzymało się gotówki.

Jeżeli portfel świeci pustkami…

Może się zdarzyć, że będąc za granicą wyda się całą gotówkę i jednocześnie nie będzie się miało możliwości wypłaty pieniędzy z bankomatu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być płacenie za zakupy czy noclegi za pomocą karty płatniczej lub karty kredytowej – w tym drugim przypadku warto wcześniej przejrzeć ranking kart kredytowych w pieniadzezagranica.pl. Jeśli chce się płacić kartami za granicą, powinno się pamiętać, by robić to wyłącznie w hotelach, znanych restauracjach i w renomowanych sklepach. Nigdy nie powinno się płacić bezgotówkowo na bazarkach lub u ulicznych sprzedawców, gdyż wiąże się to z ryzykiem wyłudzenia danych z karty kredytowej albo płatniczej i utratą całej gotówki z konta.