Najlepsze sposoby magazynowania energii odnawialnej

0
2613
views

Elon Musk stawia na baterie litowo-jonowe, Marek Dochnal inwestuje w baterie wanadowe – biznesmeni szukają optymalnej metody gromadzenia nadwyżek produkcji „zielonej energii”.

Banki energii Elona Muska

Cały świat zna Elona Muska i jego odważne, uwieńczone sukcesami projekty. Jednym z przedsięwzięć założyciela Tesli, było wybudowanie w Południowej Australii największej na świecie baterii jonowo-litowej.

Bank energii Tesla Powerpack powstał w Jamestown, australijskim regionie, który boryka się z przerwami w dopływie energii. System połączony został z farmą wiatrową Neoen Hornsdale i stamtąd pochodzi źródło odnawialnej energii wykorzystywanej do zasilania baterii i będzie uruchamiany w momencie blackout’u, czyli przerw w dostawie energii. Całkowicie naładowana bateria zabezpieczy pod względem dostępu energii 30 tysięcy domów przez godzinę lub 8 tysięcy gospodarstw domowych na 24 godziny.

Z budową urządzenia wiąże się ciekawa anegdota. Otóż Elon Musk założył się na portalu Twitter z Mick’em Cannon-Brooksem – założycielem firmy Atlassian, że jeśli nie zakończy budowy w przeciągu 100 dni, przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z pieniędzy Muska. Na tamten moment projekt zakładał inwestycję rzędu 50 milionów dolarów. Musk wygrał zakład, a inwestycja została ukończona przed terminem.

Jest to optymistyczna wiadomość dla tamtejszych mieszkańców, gdyż do przerw w dostawie prądu dochodziło tam zbyt często, a sam problem oparł się o struktury rządowe, które obok przedsięwzięć pobocznych inwestorów przeznaczyły z budżetu blisko 350 milinów dolarów na generator gazowy o mocy 250 megawatów.

Baterie wanadowe Marka Dochnala

Przedsiębiorca prowadząc swoje interesy w Chinach mocno zaangażował się w kwestie związane z przechowywaniem energii odnawialnej pochodzącej z tamtejszych farm solarowych oraz wiatrowych. Sam Dochnal zainwestował w projekt firmy Pu Neng Energy, zakładający budowę największego magazynu energii opartej na technologii wykorzystującej pierwiastek o nazwie wanad.

Przepływowe ogniwa wanadowe mają przewagę nad bateriami litowo-jonowymi, w kwestii ilości cykli ładowania oraz gęstości przechowywania energii. Porównując obie technologie – oczekiwany czas pracy baterii wanadowych wynosi nawet do 15 tysięcy cykli, zaś baterie litowo-jonowe będą sprawne jedynie przez średnio tysiąc cykli od pełnego naładowania do całkowitego rozładowania. Energia produkowana przy zastosowaniu wanadu wykorzystuje różnicę potencjałów pomiędzy jonami metalu. Poza tym baterie wanadowe dzięki zastosowaniu tylko jednego pierwiastka nie ulegają degradacji, co jest niewątpliwą zaletą.

Magazyn energii odnawialnej zbudowany został jest w chińskiej prowincji Hebei, miejscowości Zhangbei, 250 kilometrów od Pekinu. W 2022 roku w stolicy Chin zostaną zorganizowane Igrzyska Olimpijskie, a bezpieczeństwo energetyczne imprezy ma właśnie zapewniać magazyn, gdzie udziały ma Marek Dochnal.

Holenderskie wyspy energetyczne

U wybrzeży Holandii, ma Morzu Północnym bardzo sprawnie działają farmy wiatrowe. Miejsce to na tę inwestycję nie zostało wybrane przypadkowo. Inżynierowie i naukowcy nieustannie zastanawiają się nad najlepszym sposobem magazynowania nadwyżek energii.

Projekt wysp energetycznych przewiduje przechowywanie energii na specjalnie w tym celu wybudowanej wyspie lub jeziorze. Jeziora te, aby zapobiegać przedostawaniu się wody do jeziora muszą powstawać na gliniastych dnach morskich. W tamtym rejonie istnieją optymalne warunki wiatrowe, a niski poziom wody obniża koszty budowy instalacji. Nadprodukcja energii wytwarzanej przez turbiny wiatrowe jest wykorzystywana na pompowanie morskiej wody z wewnątrz jeziora. W przypadku zwiększenia poboru energii, morska woda przepływa z powrotem przez generatory do wnętrza jeziora.

Warto podkreślić, że takie wyspy mogą być zasilane energią pochodzącą z kilku farm wiatrowych, co daje efekt skali.

W obliczu powolnego wyczerpywania się kopalnianych paliw takich jak: węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny, służących do wytwarzania energii w konwencjonalny sposób, metody zagospodarowania i przechowywania odnawialnych źródeł energii wydaje się być kluczowe i stanowić prawdziwe wyzwanie dla możnych tego świata. Wszystkie projekty związane z bezpiecznym, skutecznym i ekonomicznym wytwarzaniem i magazynowaniem energii mają ogromną przyszłość.