Uczyń swoje włosy pięknymi i zdrowymi!

0
1572
views

Pielęgnacja włosów i wrażliwej skóry głowy zeszła na nowy tor i obrała całkiem nowy kierunek – naturalną pielęgnację! Jeszcze do niedawna, furorę robiły szampony z silikonem w składzie, które miały za zadanie zamykać łuski włosów i widocznie je wygładzać.

Jednak nie do końca zdawano sobie sprawę, że efekt długotrwałego działania silnych substancji chemicznych na strukturę włosów, mogą mieć w dłużej perspektywie niezadowalające skutki. Obecnie panuje moda na wszystko, co naturalne i ekologiczne. Eko ma być nie tylko jedzenie, ale równie ważny element wpływający na zdrowie i wygląd – naturalna pielęgnacja!

Zima – newralgiczny okres dla włosów

W okresie jesienno – zimowym, włosy i skóra głowy wykazują większe zapotrzebowanie na dodatkowe składniki odżywcze i zwiększenie uwagi podczas ich pielęgnacji. Przyczyn osłabienia wyglądu włosów tej porze roku może być kilka. Po pierwsze, po okresie letnim, włosy były narażone na systematyczne działanie szkodliwego promieniowania UV.

Jeżeli nie stosowało się specjalnych kosmetyków do włosów z filtrem – blokerów – szkodliwe działanie słońca będzie z pewnością odbijało się na ich kondycji. Po drugie, o tej porze roku, kiedy czuje się pierwszy chłód, często ukrywa się włosy pod czapką – przegrzanie i styczność z tkaniną również nie sprzyja ich wyglądowi. Trzecią, ważną kwestią jest regularne narażanie swoich włosów i skóry głowy na działanie kosmetyków do stylizacji, które zazwyczaj mocno je przesuszają i sprawiają, ze stają się bardziej podatne na łamanie, a końcówki na rozdwajanie.

Po pierwsze… oczyszczanie!

Oczyszczenie włosów to dobry sposób na poprawę ich wyglądu. Do zabiegu oczyszczania można podejść na dwa sposoby. Pierwszy jest bardziej ekonomiczny – powinno się znaleźć tani dobry szampon z krótkim składem, niezawierającym SLS, SLES, silikonów, olejów itp. Dobrym rozwiązaniem może być szampon ziołowy marki Farmona lub Ziaja. Oczyszczanie włosów dobrze jest wykonywać przynajmniej raz na 3 tygodnie. Polega ono na dokładnym umyciu włosów prostym szamponem, pozostawieniu jego piany na włosach przez kilka minut i dokładnym, obfitym spłukaniu włosów.

Przed zabiegiem oczyszczania nie można stosować na włosy żadnego rodzaju olejów – kokosowych, arganowych itp. Naturalny szampon, z ziołowymi wyciągami, bez zbędnej „chemii” pozwala na skuteczne pozbycie się resztek produktów do stylizacji, kurzu i brudu. Po takim zabiegu warto położyć na włosy naturalną, odżywczą maskę.

Drugim sposobem oczyszczania włosów i skóry głowy jest wykorzystanie w tym celu specjalistycznego kosmetyku, przeznaczonego do tonizowania włosów i skóry głowy. Dobre, naturalne produkty bez parabenów, SLS i silikonów posiada na przykład profesjonalna linia Wella Elements. Szampon bez SLS tego typu ma specjalnie opracowaną recepturę, ale jest nieco droższy.

Następnie odżywienie i ochrona

Poza rytuałem oczyszczania warto zainwestować we wszechstronny i uniwersalny olejek arganowy. Ten produkt, stosowany na końcówki włosów zapobiega ich potencjalnym zniszczeniom podczas narażenia na działanie wysokich temperatur (suszarka, prostownica, lokówka). Olejek arganowy także wygładza i zamyka łuski włosów a do tego jest w 100% naturalny. Przy wyborze dobrego produktu warto dokładnie zweryfikować jego skład – najlepsze olejki pochodzą z certyfikowanych, ekologicznych upraw.

Podsumowując – podstawą naturalnej pielęgnacji, dzięki której włosy będą lśniły naturalnym blaskiem, zachwycały lekkością i świeżością. Szampony z substancjami takimi jak SLS i silikony posiadają widoczne efekty, niemniej jednak ich działanie, wraz z czasem zaczyna być odwrotne do pierwotnego – włosy stają się przesuszone, osłabione, czasami wykazują tendencję do przeciążenia (w przypadku szamponów z olejami). Jeżeli nie jest się pewnym, jakie wybrać prezenty pod choinkę dla swoich bliskich – można wybrać oryginalny, dobrej jakości zestaw naturalnych kosmetyków do pielęgnacji i oczyszczania włosów.

Taki prezent na pewno zostanie wykorzystany i nie skończy „na dnie szafy”. Siła i piękno tkwi w naturze – warto z niej czerpać.

 

 

red