Ilu mieszkańców tyle kwiatów

0
1455
views

Jak co roku na wiosnę Toruń rozkwita. Na przełomie maja i czerwca w mieście zostanie wysadzonych 200 tysięcy kwiatów. Ozdobią one m.in. Bulwar Filadelfijski, Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu oraz plac Teatralny.

Na toruńskie skwery trafi w tym roku, podobnie jak w zeszłym, 200 tysięcy sadzonek roślin jednorocznych. Prócz tego zakwitną byliny posadzone w latach ubiegłych. W bieżącym sezonie wegetacyjnym będą nas cieszyć kwietniki w stałych miejscach, których pielęgnacja obejmuje umowy wieloletnie na utrzymanie zieleni z poszczególnymi wykonawcami:

 •     kwietniki bylinowe w okolicy Muzeum Etnograficznego
 •     kwietnik UNESCO na skarpie przy alei Solidarności
 •     2 klomby z częściowym obsadzeniem kwiatami na placu Teatralnym
 •     kwietniki przed teatrem im. Wilama Horzycy
 •      kwietniki na placu Rapackiego przy pomniku marszałka J. Piłsudskiego
 •     podłużny kwietnik w pasie rozdzielającym jezdnie alei Jana Pawła II przed mostem
 •     kwietniki bylinowe w Dolinie Marzeń
 •     7 dużych kwietników przy Bulwarze Filadelfijskim
 •     20 kwietników wiszących na latarniach wokół ratusza
 •     4 kwietniki wiszące na latarniach przy ruinach Zamku Krzyżackiego
 •     kwietniki na placu Rapackiego w okolicy starej fontanny i rektoratu UMK

Już w przyszłym tygodniu przy pomniku Mikołaja Kopernika pojawią się dwa stożki kwiatowe. W tym roku na wieżach kwiatowych pojawią się petunie i surfinie.

Już trzeci sezon torunianie mogą korzystać z ogrodu różanego, który powstał placu Rapackiego. Mini ogród różany powstał po zachodniej stronie fontanny, w dawnej fosie na placu Rapackiego. Tworzy on półkole, z kwiatami zgrupowanymi w regularnych kwaterach, przedzielonych pasami trawnika i ścieżką gruntową. W ogrodzie znajdują się również ławeczki, z których można podziwiać kwitnące róże.

Najbliżej fontanny umiejscowiona została kolista rabata z niskimi różami, różami piennymi i różą pnącą. Rabatę otacza żywopłot z bukszpanu. Wokół rabaty planuje się regularne kwatery z różnymi odmianami róż rabatowych. Przyjęto zasadę umieszczania róż o bardziej kolorowych kwiatach w rejonach dobrze nasłonecznionych, a róż o barwach pastelowych i rozbielonych, w miejscach o większym w ciągu dnia zacienieniu. Zastosowano również gatunki i odmiany róż wielokrotnego kwitnienia w ciągu roku, dzięki czemu będą one dłużej cieszyły oczy.

Specjalny akcent z okazji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego pojawi się przy schodach koło kotwicy na Bulwarze Filadelfijskim. Będą to dwa kwietniki – każdy złożony z 3 tys. kwiatów – przedstawiające słońce na niebieskim tle oraz flagę polską. Przypomnijmy, ze Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika objęte zostały honorowym patronatem Prezydenta RP.

Fot. torun.pl

Redakcja PL