Obsługa prawna firm – kto ją świadczy i kiedy warto z niej skorzystać?

0
1619
views

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to często dla przedsiębiorcy konieczność rozwiązywania wielu problemów prawnych. Na wypadek takich sytuacji warto zadbać, aby firma posiadała profesjonalną obsługę prawną.

Obsługa prawna firm to obecnie popularna usługa. Sprowadza się do tego, że prawnicy kancelarii wspomagają pracowników przedsiębiorstwa w ich działaniach, procesach od strony prawnej. Zatem wydają opinie dla ich działań, opiniują wzory umów, wspierają w procesach sądowych.

Kto i na jakich zasadach świadczy obsługę prawną firm?

Obecnie na polskim rynku usług prawniczych popularnie świadczonym działaniem jest obsługa prawna. Warszawa, Kraków, Poznań to tylko wybrane miasta, gdzie działają specjalne kancelarie prawa gospodarczego, cywilnego, kierujące swoją ofertę usług do klientów biznesowych. Taka usługa sprowadza się zwykle do tego, że przedsiębiorca zawiera umowę o świadczenie usług prawnych, doradztwa prawnego z kancelarią prawną, za którą uiszcza wskazane w umowie wynagrodzenie.

Może to być stała opłata miesięczna za świadczone wsparcie prawne albo wynagrodzenie uzależnione od ilości obsługiwanych przez kancelarię dla przedsiębiorcy spraw. W ramach obsługi prawnej prawnicy kancelarii dla Klientów najczęściej:

l tworzą wzory pism, np. wzory odpowiedzi na reklamacje Klientów, wzory wezwań kontrahentów do zapłaty,

l opiniują wzory zawieranych umów przez przedsiębiorcę, l wydają opinie prawne dla postępowań reklamacyjnych, np. opinie co do tego, czy uznać roszczenia Klienta, czy jak argumentować odrzucenie roszczeń Klienta, l reprezentują ich w postępowaniach sądowych, przed sądami wszystkich instancji.

Co można zyskać, zlecając obsługę prawną firmy kancelarii?

Zdecydowanie wiele. Przedsiębiorca zyskuje komfort psychiczny, nie musi się obawiać, że prowadząc działalność gospodarczą, narusza przepisy prawa. Prawnicy zadbają o odpowiednie realizowanie jego procesów. Po drugie świadczenie wielu usług dla konsumentów generuje problemy prawne, spory z konsumentami. Wówczas prawnicy wspierają przedsiębiorcę w polubownym rozwiązaniu takiego sporu, czy zawarciu ugody.

Działalność przedsiębiorcy bywa często kontrolowana, chociażby przez Urząd Skarbowy. W takich sytuacjach również cenne jest stałe wsparcie prawne. Przedsiębiorca jest odpowiednio reprezentowany wobec inspektorów, ale i ma pewność, że dokumenty z jego firmy są zgodne z prawem. Prawnicy pomagają również przedsiębiorcom w odpowiednim udokumentowaniu, rozliczaniu ich przychodów.

 

Czytaj także: Czy zakładanie spółek warto powierzyć zewnętrznym kancelariom prawnym?